صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۹ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

احزاب اپوزیسیون ترکیه اتحاد ضد اردوغان ایجاد کردند

احزاب اپوزیسیون ترکیه اتحاد ضد اردوغان ایجاد کردند

چهار حزب اپوزیسیون حزب حاکم ترکیه، یک ائتلاف رسمی را برای انتخابات پارلمانی ماه جون آینده تشکیل دادند تا در برابر حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان قرارگیرند.
به گزارش دویچه وله، بولنت تزجان، سخنگوی بزرگترین حزب اپوزیسیون موسوم به «حزب جمهوریخواه خلق»، گفته است که این ائتلاف انتخاباتی گامی به سمت «بزرگترین اجماع ممکن» بوده است. علاوه بر حزب «سوسیال دموکرات»، این ائتلاف جدید شامل حزب راست ملی گرای «خوب»، حزب اسلامگرای «سعادت» و حزب محافظه کار «دموکراتیک» می شود. در حال حاضر همه این چهار حزب رسما اسناد مربوطه را به مقامات انتخاباتی ارسال کرده اند.
تزجان همچنین گفته است که این اتحاد در مورد اصول مهم با هم موافقت کرده است. این توافقات شامل ترمیم دوباره آزادی کامل بیان و مطبوعات در ترکیه است. قوه قضاییه نیز باید بیشتر، از حکومت مرکزی در انقره استقلال داشته باشد.
حزب محافظه کار اسلامگرای «توسعه وعدالت» رئیس جمهور رجب طیب اردوغان، قبلا یک ائتلاف انتخاباتی با حزب راستگرای افراطی (حرکت ملی) تشکیل داده است. دولت باهچلی، رئیس حزب راست افراطی «حرکت ملی» یکی از منتقدین شدید اردغان به شمار می رفت اما او پس از تلاش به کودتا در ماه جون سال ۲۰۱۶، یک ائتلاف غیر رسمی با اردوغان را به وجود آورد.
اردوغان در ماه مارچ گذشته قانون انتخابات ترکیه را تغییر داد و از جمله امکان تشکیل ائتلاف های انتخاباتی را فراهم نمود. بدین ترتیب احزاب میتوانند به طور مشترک یک یک مانع قانونی را دور بزنند که به موجب آن احزاب باید حداقل ده درصد آرا را برای ورود به پارلمان ترکیه داشته باشند.
مجاز ساختن تشکیل ائتلاف انتخاباتی به خود اردوغان امکان می دهد که پس از تشکیل ائتلاف حزب «عدالت و توسعه» با حزب راست افراطی «حرکت ملی» کسب اکثریت آرا در نخستین دور انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را برای این ائتلاف تضمین کند.