صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۴ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مدیر سیا هفته پیش با رهبر کوریای شمالی ملاقات کرد

مدیر سیا هفته پیش  با رهبر کوریای شمالی ملاقات کرد

رسانه های آمریکایی گزارش می دهند که مایک پمپئو مدیر سیا برای ملاقاتی محرمانه با کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی هفته پیش به این کشور سفر کرده بود.مقام های آمریکایی به روزنامه واشنگتن پست گفتند که آن ملاقات برای زمینه سازی گفتگوهای مستقیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و آقای کیم در تعطیلات آخر هفته عید پاک (روزهای ۳۱ مارچ و اول اپریل) انجام شد.
رئیس جمهور آمریکا ساعاتی پیشتر گفته بود که مقام های آمریکایی گفتگوهای مستقیمی با کوریای شمالی داشته اند که هدف آن مقدمه چینی برای اجلاس تاریخی رهبران دو کشور است . او گفت «ما گفتگوهای مستقیمی .... در سطوح فوق العاده بالا داشته ایم» و افزود که پنج محل بالقوه برای انجام ملاقات میان او و کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی بررسی می شود.
او درحالی که در فلوریدا با شینزو آبه نخست وزیر جاپان دیدار می کرد در این مورد اظهار نظر کرد. این دومین بار است که آقای ترامپ در ویلای شخصی خود مارالاگو در فلوریدا از شینزو آبه استقبال می کند.
آقای آبه «شهامت» رئیس جمهور آمریکا در پذیرش ملاقات با رهبر کوریای شمالی را ستود. در توکیو این نگرانی وجود داشته است که طرح های آقای ترامپ برای مذاکرات دوجانبه ممکن است جاپان را به حاشیه براند.
به گزارش بی بی سی، آقای ترامپ روز سه شنبه یادآوری کرده بود که دو کشور «در مورد مسال کوریای شمالی کاملا اتفاق نظر دارند.»
با این حال ناظران می گویند که هدف آقای آبه از این سفر قانع کردن آقای ترامپ نسبت به پرهیز از انحراف از موضع سرسختانه غرب علیه کوریای شمالی تا جای ممکن است.
اجلاس چه زمانی برگزار خواهد شد؟
آقای ترامپ ماه پیش با پذیرش پیشنهاد پیونگ یانگ برای گفتگوهای مستقیم جامعه جهانی را غافلگیر کرد. دیدار رئیس جمهور آمریکا با رهبر کوریای شمالی رویدادی بی سابقه خواهد بود.
آقای ترامپ گفت که اجلاس یا اوائل ماه جون «یا کمی پیش از آن» برگزار خواهد شد.
کوریای شمالی چند دهه است که به دلیل نقض جدی حقوق بشر و دنبال کردن سلاح های اتمی در سرپیچی از قوانین بین المللی و تحریم های سازمان ملل در انزوای شدید به سر می برد. این کشور تاکنون شش آزمایش اتمی انجام داده است و موشک هایی را آزمایش کرده که توانایی رسیدن به خاک آمریکا را دارد. اما برگزاری المپیک زمستانی در کوریای جنوبی در سال جاری دریچه ای غیرمنتظره به روی دیپلماسی گشود.