صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

واکنش ترامپ به هشدار روسیه: برای موشک‌های آمریکا در سوریه آماده باشید

واکنش ترامپ به هشدار روسیه:  برای موشک‌های آمریکا در سوریه آماده باشید

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به هشدار روسیه درباره سرنگون کردن موشکهای آمریکایی بر فراز سوریه واکنش نشان داده و از آنها خواسته خود را برای موشکهای آمریکا آماده کنند.
آقای ترامپ در توییتی نوشته است: "روسیه گفته که هر موشکی را که به سوریه شلیک شود، خواهد زد. آماده باش روسیه، چون آنها (موشکها) دارند میآیند، تر و تمیز و تازه و "هوشمند"! نباید با حیوان آدمکش با گاز که از کشتن مردم خودش لذت میبرد شریک میشدید!" به گزارش بی بی سی، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به این توییت آقای ترامپ گفت "موشکهای هوشمند باید به سوی تروریستها پرتاب شود، نه دولتهای قانونی.»
پیشتر سفیر روسیه در لبنان هشدار داده بود که کشورش هر موشکی را که از طرف آمریکاییها به سوریه پرتاب شود، منهدم خواهد کرد و گفته بود که ممکن است محل پرتاب موشک را هم هدف قرار دهد.
سخنگوی دولت روسیه هم درباره هرگونه اقدامی در سوریه که منجر به بیثباتی در منطقه شود به آمریکا هشدار داده و گفته بود که با ارزیابی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از وضعیت منطقه موافق نیست.
آقای ترامپ دیروز چهارشنبه ۱۱ اپریل در توییتی دیگر نوشته است: «روابط ما با روسیه از هرزمان دیگری بدتر است، و این شامل دوره جنگ سرد هم میشود. دلیلی برای این مسئله وجود ندارد. روسیه به کمک ما برای اقتصادش نیاز دارد، کاری که به راحتی قابل انجام است و ما نیاز داریم همه کشورها با هم همکاری کنند. مسابقه تسلیحاتی متوقف شود؟»  این پیامها و هشدارها در حالی داده شده که جنگ لفظی میان آمریکا و روسیه بر سر واکنش به حمله کیمیاوی به شهر دوما در سوریه شدت گرفته و گزارشها حاکی از آمادگی آمریکا برای حمله موشکی به سوریه است.
دونالد ترامپ دولت سوریه را مسئول حمله کیمیاوی دانسته و گفته است که این حمله با حمایت ایران و روسیه انجام شده است. سوریه این اتهام را رد کرده و روسیه هم آن را بهانهای برای حمله به متحدش توصیف کرده است.
دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، دیروز چهارشنبه ۱۱ اپریل به خبرنگاران گفت: «ما امیدواریم که همه طرفها از اقداماتی که در واقع هیچ عامل محرکی ندارد و موجب بیثباتی بیشتر منطقه خواهد شد، پرهیز کنند.»
روز سهشنبه روسیه قطعنامههای پیشنهادی آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل را درباره واکنش به حمله کیمیاوی در سوریه را وتو کرد. دو قطعنامه پیشنهادی روسیه هم رای لازم را برای مطرح شدن در شورا به دست نیاورد.
با بالا گرفتن احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه سوریه، آژانس کنترل ترافیک هوایی اروپا به خطوط هوایی هشدار داده است که جوانب احتیاط را در هنگام عبور از شرق مدیترانه رعایت کنند.