صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کیم جونگ اون برای نخستین بار رسما به مذاکره با آمریکا اشاره کرد

کیم جونگ اون برای نخستین بار رسما به مذاکره با آمریکا اشاره کرد

به گزارش رسانههای دولتی، کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی، برای نخستین بار درباره مذاکرات با آمریکا سخن گفته است.
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ماه گذشته موافقت خود را برای گفتگو با رهبر کوریای شمالی اعلام کرد اما کیم جونگ اون خود در این باره سکوت کرده بود.
کیم جونگ اون که در اجلاس حزب کارگران کوریای شمالی در روز دوشنبه، ۲۰ حمل حضور پیدا کرده بود به صورت صریح به ملاقات با رئیس جمهوری آمریکا اشاره نکرد بلکه به گزارش خبرگزاری دولتی به «توسعه روابط شمال و جنوب و چشم انداز گفتگوی کوریای شمالی و آمریکا» اشاره کرد.
جزئیات ملاقات احتمالی رهبران دو کشور از جمله زمان آن هنوز روشن نیست.
به گزارش بی بی سی، روز دوشنبه آقای ترامپ گفت قصد دارد «ماه می یا اوایل جون» با رهبر کوریای شمالی ملاقات کند. پیش از این اظهار نظر، از قول یکی مقامات دولت آمریکا که نامش فاش نشده گزارش شده بود که دو کشور در حال مذاکره برای دیدار سران دو کشور هستند.
ماه پیش، زمانی که به نحوی غیر منتظره اعلام شد مذاکرات دو کشور بزودی انجام میشود بسیاری از ناظران شگفت زده شدند؛ بخصوص اینکه اعلام مذاکره پس از مدتی جنگ لفظی بین روسای جمهور دو کشور صورت گرفت. علاوه بر این کارشناسان میگویند ملاقاتی از این نوع میان سران کشورها معمولا به ماهها مذاکره و برنامهریزی نیاز دارد.
اگر این ملاقات صورت بگیرد اولین بار خواهد بود که رئیس جمهوری آمریکا با رهبر کوریای شمالی دیدار می کند.
قرار است آقای کیم ۲۷ اپریل در دیداری نادر میان رهبران دو کوریا، با مون جائه-این، رئیس جمهوری کوریای جنوبی گفتگو کند. این دیدار در پی بهبود روابط دو کشور در چند ماه گذشته صورت میگیرد. کوریای جنوبی نقشی مهم در پیشنهاد گفتگو میان آمریکا و کوریای شمالی ایفا کرده است.
هدف از این دیدارها متقاعد کردن کوریای شمالی به کنار گذاشتن برنامه هستهای است هر چند منتقدان می گویند پیونگ یانگ احتمالا تنها به فکر کاهش تحریم های فلج کننده اقتصادی است.