صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نشست رؤسای جمهوری روسیه، ترکیه و ایران درباره آینده سوریه

نشست رؤسای جمهوری  روسیه، ترکیه و ایران درباره آینده سوریه

نشست سه جانبه آینده سوریه با شرکت ولادیمیر پوتین، رجب طیب اردوغان و حسن روحانی، رئیسان جمهوری روسیه، ترکیه و ایران در انقره، پایتخت ترکیه، برگزار شده و قرار است نشست بعدی در تهران صورت گیرد.
آقای روحانی روز چهارشنبه، ١٥ حمل (٤ اپریل)، وارد انقره، پایتخت ترکیه شد و مورد استقبال رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور، قرار گرفت و سپس با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز دیدار کرد.
به گزارش بی بی سی، در جنگ داخلی سوریه، روسیه و ایران حامیان بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور هستند در حالیکه ترکیه  از برخی گروههای مخالف او حمایت میکند. با اینهمه، پس از دیدار رهبران روسیه و ترکیه در سال گذشته میلادی، دو طرف بر سر تلاش برای خاتمه دادن به جنگ داخلی سوریه و یافتن راه حلی سیاسی برای بحران داخلی آن کشور به توافق رسیدند. در پی این توافق، از ایران نیز برای کمک به این روند دعوت به عمل آمد.
به ابتکار سه کشور جلساتی با شرکت نمایندگان برخی طرفهای درگیر در جنگ داخلی سوریه در آستانه، پایتخت قزاقستان، برگزار شده است. دستور کار نشست انقره بررسی پیشرفت روند مذاکرات آستانه عنوان شده است.
وزیران خارجه روسیه، ترکیه و ایران نیز رئیسان جمهوری کشورهای خود را در نشست انقره همراهی میکنند.
به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، در این نشست بر تمامیت ارضی و استقلال روسیه تاکید شده و تدابیر جدیدی برای تداوم آتشبس اتخاذ شده است.
دور اول مشورت رئیسان جمهوری روسیه، ترکیه و ایران در نوامبر سال گذشته در شهر سوچی، روسیه، برگزار شد و سه کشور خود را ضامن برقراری آتش بس، کمک رسانی به غیرنظامیان و حل و فصل سیاسی بحران سوریه عنوان کردند.
با وجود اینکه این سه کشور خاتمه دادن به کشتار غیرنظامیان و تلاش برای کمکهای بشردوستانه به آنان را همواره به عنوان یکی از دستاوردهای همکاری سهجانبه عنوان کردهاند، نقض مکرر آتشبس و درگیریهای سنگین از جمله حملات هوایی، همچنان تلفات سنگینی را برجای گذاشته است.