صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تاکید مجدد ترامپ بر تمایل به خروج نیروها از سوریه

تاکید مجدد ترامپ بر تمایل به خروج نیروها از سوریه

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای دومین بار ظرف یک هفته تاکید کرده که مایل است نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج کند.
این درحالی است که بعضی از مقام های ارشد آمریکایی بر نیاز به استقرار طولانی در سوریه تاکید دارند.
آقای ترامپ ابتدا چهار روز پیش در روز جمعه ۳۰ مارچ قول داده بود به سرعت نیروهای آمریکایی را به کشور برگرداند.
بر اساس گزارش بی بی سی، او روز سه شنبه گفت: «ماموریت اصلی ما در سوریه خلاصی از داعش بود. حالا تقریبا این ماموریت را کامل کرده ایم و در هماهنگی با سایرین در این زمینه در مورد اینکه چه باید بکنیم به سرعت تصمیم خواهیم گرفت.»
او که در کنفرانسی خبری در کاخ سفید در کنار رهبران کشورهای بالتیک حاضر شده بود اضافه کرد: «من می خواهم خارج شویم، می خواهم نیروها را به کشور بازگردانم. می خواهم شروع به بازسازی کشور خودمان کنم.»
همزمان در روز سه شنبه جنرال جوزف ووتل که مسئول «فرماندهی مرکزی» ارتش آمریکاست اشاره کرده که آمریکا باید نقشی درازمدت در ایجاد ثبات در نواحی پس گرفته شده از داعش ایفا کند.
او گفت: «فکر می کنم هنوز وارد بخش دشوار ماموریت نشده ایم یعنی ایجاد ثبات در این نواحی، استحکام دستاوردهایمان، فراهم کردن امکان بازگشت مردم به خانه هایشان، رسیدگی به مساله بلندمدت بازسازی و سایر کارهایی است که باید انجام شود.»
او که در موسسه صلح در واشنگتن صحبت می کرد اضافه کرد: «البته که جنبه ای از این کار نظامی است، به خصوص در مرحله ایجاد ثبات.»
به علاوه برت مکگورک فرستاده آمریکا در ائتلاف ضدداعش تاکید کرده است که نبرد با این گروه تمام نشده.
آقای ترامپ اخیرا رکس تیلرسون وزیر خارجه خود را برکنار کرد و قصد دارد این سمت را به مایک پمپئو مدیر سازمان اطلاعات مرکزی بسپارد.
آقای تیلرسون در ماه جنوری استدلال کرده بود که آمریکا باید در سوریه فعال باشد تا مانع بازگشت داعش و القاعده شود و به ایران فرصت ندهد «موقعیت خود در سوریه را بیشتر تقویت کند.»
یکی دیگر از نشانه های علاقه آقای ترامپ به پایان دادن به هرگونه نقش آمریکا در سوریه گزارش وال استریت ژورنال در مورد معلق کردن بودجه ۲۰۰ میلیون دالری برای ایجاد ثبات در نواحی شرقی سوریه است که از داعش پس گرفته شده.