صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عفرین از کنترل کردها خارج شد

عفرین از کنترل کردها خارج شد

رجب طیب اردوغان، رئیسجمهور ترکیه، گفته که مرکز عفرین در شمال سوریه به تصرف درآمده و پرچم ترکیه در این شهر برافراشته شده است.
بر اساس گزارشها ساعت هشت و نیم صبح به وقت محلی، نیروهای ارتش آزاد سوریه تحت فرمان ترکیه، مرکز عفرین را به طور کامل از کنترل شبهنظامیان کرد خارج کردهاند.
به گزارش بی بی سی، در دو ماه گذشته ارتش ترکیه تلاش کرده تا با حمله به عفرین در شمال سوریه این منطقه مرزی را از تصرف واحدهای مدافع خلق خارج کند. ترکیه این نیروها را گروه "تروریستی" میداند. تصاویری منتشر شده که نشان میدهد سربازان متحد ترکیه پرچم این کشور را در مرکز عفرین در دست دارند .
خبرگزاری رووداو گزارش داده که مجسمه کاوه آهنگر که از نمادهای عفرین بود از میدانی در این شهر پایین کشیده شده است.
یک حساب کاربری متعلق به ارتش ترکیه فیلمی را منتشر کرده که نشان میدهد نظامیان پرچم ترکیه را در مرکز عفرین به حرکت درآوردهاند.
به دنبال تشدید حملات در عفرین بیش از ۱۵۰ هزار غیرنظامی از این منطقه گریختهاند. بنابر اعلام سازمان ملل حدود ۳۲۴ هزار نفر پیش از شروع عملیات نظامی ترکیه در این شهر زندگی میکردند.به گفته فعالان حقوق بشر بیش از ۲۸۰ نفر جانشان را از دست دادهاند هرچند ترکیه این گزارش را رد میکند.
بر اساس گزارشها نیروهای تحت حمایت ترکیه همچنان در خیابانهای عفرین مشغول نبرد با نیروهای واحدهای مدافع خلق یا یپگ هستند.
ترکیه میگوید در حال خنثی کردن تلههای نظامی برجا مانده در شهر است. ترکیه از پنج روز پیش شهر عفرین را محاصره کرده بود.
عملیات نظامی ترکیه در عفرین به نام «شاخه زیتون» حدود دو ماه پیش شروع شد؛ شهری مرزی که از سال ٢٠١٢ در اختیار واحدهای مدافع خلق بوده است.
ترکیه واحدهای مدافعان خلق را متحد پیشمرگههای حزب کارگران ترکیه، پکک، میداند و نگران است در سوریه پساداعش، با قدرت گرفتن کردها در مناطق مرزی این کشور خواسته تشکیل کشور مستقل کرد در جنوب شرق ترکیه تقویت شود.
کردهای ترکیه بیش از سه دهه است که برای استقلال از انقره تلاش میکنند.