صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

لاوروف: به زودی شماری دیپلمات‌های بریتانیایی از روسیه اخراج می‌شوند

لاوروف: به زودی شماری دیپلمات‌های بریتانیایی از روسیه اخراج می‌شوند

روسیه به زودی شماری از دیپلمات های بریتانیایی را از آن کشور اخراج میکند و سفیر روسیه در لندن دولت بریتانیا را به عدم همکاری در مورد حمله کیمیاوی به یک جاسوس روسی در بریتانیا متهم کرده است.
به گزارش بی بی سی، روز جمعه، ٢٥ حوت (١٦ مارچ)، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در پاسخ به سئوالی در موردواکنش به اخراج بیست و سه تن از کارکنان سفارت روسیه در لندن گفت که دولت او «قطعا، خیلی زود» تعدادی از دیپلمات های بریتانیایی را اخراج خواهد کرد. چند روز پیش ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در سخنانی در پارلمان این کشور اعلام کرد که دولت روسیه در مورد حمله کیمیاوی به یک جاسوس سابق روسی در شهر سالزبوری در بریتانیا پاسخ قانع کننده ای نداده و در نتیجه دولت او تصمیم گرفته است تعدادی از کارکنان سفارت روسیه را اخراج کند. خانم می گفت که این افراد «ماموران اطلاعاتی اعلام نشده» روسیه در پوشش دیپلمات هستند و به آنان یک هفته فرصت داده شده تا خاک بریتانیا را ترک کنند.
آقای لاوروف در انتقاد تلویحی از نحوه اعلام تصمیم خانم می، گفت که روسیه «اول دولت بریتانیا را از تصمیم خود برای اقدام تلافی جویانه مطلع خواهد کرد و بعدا این تصمیم را به اطلاع عموم خواهد رساند.»
روز ٤ مارچ، سرگئی اسکریپال، افسر اطلاعاتی سابق روسی، و دخترش یولیا در حالت بیهوشی در یک مکان عمومی در شهر سالزبوری در بریتانیا یافت شدند و بعدا اعلام شد که آنان با نوعی ماده مورد استفاده در ساخت تسلیحات کیمیاوی مسموم شدهاند. این دو نفر و یک مامور پولیس که هنگام کمک به آنان به این ماده آلوده شده همچنان در بیمارستان بستری هستند.
نخست وزیر بریتانیا با اظهار اینکه که این ماده توسط شوروی سابق ساخته شده و منحصرا در اختیار دولت روسیه قرار دارد، ضرب الاجلی را برای دریافت توضیح دولت روسیه تعیین کرده بود و با انقضاء این مهلت، اخراج گروهی از کارکنان سفارت روسیه را به عنوان جزئی از اقدامات تلافیجویانه علیه روسیه اعلام کرد.
وزیر خارجه بریتانیا شواهد مربوط به ارتباط روسیه با حمله سالزبوری را انکارناپذیر توصیف کرده و گفته است که تنها ماده سمی مورداستفاده در این حمله فقط در دسترس نهادهای دولتی روسیه است و تنها دولت روسیه برای کشتن سرگئی اسکریپال انگیزه لازم را دارد.