صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ رکس تیلرسون را از وزارت خارجه آمریکا برکنار کرد

 ترامپ رکس تیلرسون را از وزارت خارجه آمریکا برکنار کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در توییتر خود اعلام کرد که رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه را از سمت اش برکنار کرده و مایک پمپئو، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را به عنوان جایگزین او معرفی کرده است.
به گزارش بی بی سی، آقای ترامپ دیروز سهشنبه ۱۳ مارچ در توییتی اعلام کرد که جینا هسپل، از افسران ارشد اطلاعاتی سیا، به عنوان "اولین زن" به ریاست این سازمان منصوب میشود.
رئیس جمهور آمریکا در این توییت از خدمات آقای تیلرسون تشکر کرده و نوشته که مطمئن است آقای پمپئو در سمت جدید خود به عنوان وزیر امور خارجه »کارش را عالی انجام خواهد داد».
مایک پمپئو از مخالفان سرسخت توافق هستهای ایران (برجام) است و انتصاب او در حالی صورت گرفته که دو ماه دیگر دولت آمریکا باید نظرش را درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای اعلام کند.
تأیید نکردن این پایبندی به این معنا است که تعلیق تحریمهای هستهای ایران از سوی آمریکا ادامه نخواهد یافت. دولت آمریکا می‌‎گوید اگر برجام «اصلاح» نشود، پایبندی ایران به توافق هستهای را تأیید نخواهد کرد.
اختلاف نظر میان رکس تیلرسون و دونالد ترامپ، رئیس جمهور، بارها بر سر مسائل مختلف از جمله چگونگی برخورد با کوریای شمالی رسانهای شده است.
یک مقام ارشد کاخ سفید درباره زمان اعلام برکناری آقای تیلرسون گفت: «رئیس جمهور میخواست مطمئن شود که پیش از مذاکرات آتی با کوریای شمالی و همین طور برای مذاکرات جاری تجاری با کشورها، تیم تازه آماده خواهد بود.»
آقای تیلرسون هفته گذشته در آفریقا بود که خبر قرار دیدار آقای ترامپ و رهبر کوریای شمالی منتشر شد و به گزارش خبرنگاران او را «غافلگیر» کرد.