صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تناقض در کاخ‌سفید بر سر دیدار ترامپ و کیم جونگ اون

تناقض در کاخ‌سفید بر سر دیدار ترامپ و کیم جونگ اون

در حالی که خبر دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در صدر اخبار جهان قرار گرفته کاخسفید اکنون میگوید «دیداری شکل نخواهد گرفت مگر این که پیونگیانگ ابتدا گامی جدی در جهت غیراتمی شدن بردارد».
همزمان، مایک پنس، معاون رئیسجمهوری هم تاکید کرده با وجود قبول دیدار میان روسای جمهوری آمریکا و کوریای شمالی، «تمامی گزینهها علیه پیونگیانگ همچنان روی میز خواهد ماند.» آقای پنس همچنین تاکید کرده که واشنگتن هیچ وعده و تضمینی به کوریای شمالی نداده است.
به گزارش بی بی سی، همچنین سارا هوکابی سندرز، سخنگوی کاخسفید به خبرنگاران گفت که هنوز درباره زمان و مکان این دیدار توافقی صورت نگرفته است.
این در حالی است که همزمان با اعلام رسمی پذیرش دعوت کیم جونگ اون از سوی دونالد ترامپ، زمان این دیدار ماه می امسال (دو ماه دیگر) عنوان شده بود و از پیش شرطی خاصی برای برگزاری این دیدار هم سخنی به میان نیامده بود.
آقای ترامپ هم روز جمعه در توییتر نوشت از نظر او «توافق با کوریا در حال شکل گرفتن است و روی خواهد داد و اگر چنین شود جهان از آن سود خواهد برد.»
بر همین اساس، ناظران مسایل آمریکا، روز جمعه به رسانههای این کشور گفتند که به نظر میرسد تنها یک روز پس از اعلام این توافق، کاخسفید دچار «سردرگمی» شده و اکنون «مواضع متناقضی» اتخاذ میکند که میتواند ناشی «شتابزدگی» دولت آمریکا در پذیرش دعوت رهبر کوریای شمالی باشد.
رکس تیلرسون، وزیرخارجه ایالات متحده هم که هم اکنون در آفریقا بسر میبرد ضمن استقبال از این توافق گفته فرآیند غیراتمی شدن کوریای شمالی بسیار طولانی و پیچیده خواهد بود و آمریکا به هیچ چیز کمتر از توقف، عقبگرد و برچیده شدن برنامه هستهای پیونگ یانگ رضایت نخواهد داد.
اعلام پذیرش این دعوت از سوی آقای ترامپ ناظران را شگفتزده کرد به ویژه که در چند ماه گذشته، بالاگرفتن تنشهای کلامی میان آقای ترامپ و کیم جونگ اون بارها هراس از شکلگیری یک درگیری نظامی در شبه جزیره کوریا را بالا برده بود.
روز جمعه آقای ترامپ ضمن استقبال از دعوت کیم جونگ اون این دیدار را «یک گام بزرگ» در حل بحران در شبهجزیره کوریا خواند اما تاکید کرد که تحریم های ایالات متحده تا زمان رسیدن به توافق غیراتمی شدن پیونگ یانگ پابرجا خواهد ماند.
با وجود این تحلیلگران میگویند پیونگیانگ برنامه هستهای و موشکی خود را فعلا متوقف کرده و تا زمان برگزاری این دیدار به احتمال بسیار زیاد سراغ آن نخواهد رفت اما اگر کیم جونگ اون، رهبر جوان این کشور به اهداف مورد نظرش نرسد، احتمال آن که نظیر گذشته، دوباره چنین آزمایشهایی را از سر بگیرد بسیار زیاد است.