صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نماینده کوریای جنوبی پیام کوریای شمالی را به مقامات آمریکایی تحویل می‌دهد

نماینده کوریای جنوبی پیام کوریای شمالی را به مقامات آمریکایی تحویل می‌دهد

در پی اعلام آمادگی کوریای شمالی برای مذاکراه پیرامون خلع سلاح هستهای، یک مقام کوریای جنوبی با پیامی از سوی مقامات کوریای شمالی عازم آمریکا خواهد شد.
روز چهارشنبه، ۱۶ حوت (۷ مارچ)، خبرگزاری یونهاپ کوریای جنوبی به نقل از یک مقام دولتی آن کشور گزارش کرد که چونگ ایویی-یونگ، رئیس دفتر امنیت ملی و از مشاوران ارشد رئیس جمهوری این کشور، برای دیدار با مقامات آمریکایی به واشنگتن سفر خواهد کرد. براساس این گزارش، وی حامل پیامی از سوی حکومت کوریای شمالی برای دولت آمریکاست اما محتوای این پیام فاش نشده است .
به گزارش بی بی سی، خبر سفر آقای چونگ به آمریکا یک روز پس از آن انتشار مییابد که وی پس از سفری دو روزه به پیونگیانگ، پایتخت کوریای شمالی و دیدار با کیم جونگ اون، رهبر آن کشور، از موافقت او برای برگزاری نشستی با رئیس جمهوری کوریای جنوبی در ماه آینده میلادی خبر داد و همچنین گفت که مقامات کوریای شمالی برای کنار گذاشتن برنامه تسلیحات هستهای خود اعلام آمادگی کردهاند.
خبرگزای یونهاپ سفر چونگ ایویی-یونگ به کوریای شمالی شامل ملاقات و صرف نهار با رهبر آن کشور را «تحولی اسثتنایی» توصیف کرده است. همچنین از زمان ترک مخاصمه در جنگ کوریا در سال ۱۹۵۰ تا کنون تنها دو بار در سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۰۷ ملاقاتهایی بین رهبر وقت کوریای شمالی و رئیسان جمهوری وقت کوریای جنوبی انجام شده است.
اعلام آمادگی کوریای شمالی برای مذاکره بر سر برنامه تسلیحات هستهای آن کشور در حالی منتشر شد که در چند ماه گذشته، ادامه آزمایشهای موشکی و هستهای کوریای شمالی واکنش تند مقامات آمریکایی را در پی داشت و با جنگ تبلیغاتی و تهدید متقابل همراه بود.
 علاوه بر این، با پیگیری ایالات متحده، شورای امنیت سازمان ملل تحریمهای جدیدی را علیه کوریای شمالی تصویب کرد و دولت آمریکا نیز تحریمهای یکجانبه خود علیه آن کشور را گسترش داد که مقامات کوریای شمالی آن را اعلام جنگ توصیف و ایالات متحده را به اقدام تلافیجویانه تهدید کردند.
با اینهمه، در ماه گذشته میلادی، رهبر کوریای شمالی ناگهان اعلام کرد که ورزشکاران آن کشور به المپیک زمستانی در کوریای جنوبی اعزام خواهند شد و در برخی شاخههای ورزشی، ورزشکاران دو کشور به صورت یک تیم واحد با پرچم واحد شرکت خواهند داشت. حکومتهای کوریای شمالی و کوریای جنوبی یکدیگر را به رسمیت نمیشناسند اما مقامات کوریای شمالی گفتند که مانعی در راه ارتباط ورزشی و هنری با جنوب وجود ندارد.