صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کوریای شمالی آماده غیراتمی شدن است

کوریای شمالی آماده غیراتمی شدن است

کوریای شمالی آماده کنار گذاشتن مشروط برنامه تسلیحات هستهای است.
روز سهشنبه، ١٥ حوت (٦ مارچ)، چونگ اویی-یونگ، مشاور امنیتی رئیس جمهوری کوریای جنوبی، گفت که "حکومت کوریای شمالی روشن کرده است که آمادگی غیراتمی کردن شبه جزیره کوریا را دارد و تصریح کرده که اگر تهدیدهای نظامی مرتفع و امنیت رژیم آن کشور تضمین شود، آنگاه به اسلحه اتمی نیازی نخواهد داشت." آقای چونگ پیشتر با کیم جونگ-اون، رهبر کوریای شمالی در پیونگیانگ، پایتخت آن کشور، ملاقات کرده بود. وی گفت که رهبر کوریای شمالی همچنین با دیدار با با مون جا-این، رئیس جمهوری کوریای جنوبی در ماه آینده میلادی - اپریل - موافقت کرده است. این ملاقات در روستای پانمونجوم در نزدیکی مرز دو کوریا صورت خواهد گرفت.
در صورت انجام این دیدار، این سومین دیدار بین رهبران دو کوریا از زمان جنگ کوریا در سالهای ١٩٥٠ تا ١٩٥٣ خواهد بود. دیدارهای قبلی در سالهای ٢٠٠٠ و ٢٠٠٧ میلادی بین کیم جونگ-ایل، رهبر سابق و پدر رهبر کنونی کوریای شمالی، و رئیسان جمهوری وقت کوریای جنوبی انجام گرفت.
خبر آمادگی رهبر کوریای شمالی برای دیدار با رئیس جمهوری کوریای جنوبی و کنار گذاشتن مشروط برنامه تسلیحات اتمی در پی یک رشته تحولات در روابط بین دو کشور در چند ماه اخیر منتشر شده است.
کوتاه مدتی پس از آغاز به کار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ادامه و گسترش برنامه تسلیحات اتمی و موشکی کوریای شمالی همراه با برگزاری یک رشته مانور مشترک بین نیروهای آمریکا و کوریای جنوبی باعث وخامت روابط بین دو طرف شد. با پیگیری ایالات متحده، تحریمهای بینالمللی شدیدتری علیه برنامههای هستهای و موشکی کوریای شمالی به اجرا گذاشته شده که به گفته مقامات آمریکایی، فشار سنگینی بر امکانات اقتصادی و مالی کوریای شمالی وارد آورده است.
در حالیکه رهبران آمریکا و کوریای شمالی حتی یکدیگر را به حمله اتمی تهدید می کردند، در آستانه برگزاری المپیک زمستانی در کوریای جنوبی در ماه فبروری، رهبر کوریای شمالی اعلام کرد که آماده اعزام یک تیم ورزشی به این بازیهاست. علاوه بر این، برخی از ورزشکاران دو طرف در یک تیم واحد و زیر یک پرچم مشترک در این مسابقات شرکت کردند.
در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی نیز رئیس کشور کوریای شمالی همراه با خواهر رهبر آن کشور به کوریای جنوبی رفتند و مذاکراتی بین آنان و مقامات کوریای جنوبی صورت گرفت.