صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مرکل: دولت جدید آلمان باید سریع کارش را آغاز کند

مرکل: دولت جدید آلمان باید سریع کارش را آغاز کند

صدر اعظم آلمان از توافق ائتلافی حزبش با سوسیال دموکراتها استقبال کرد و گفت، این مهم است که ما سریعا کارها و تلاشمان را آغاز کنیم.
آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان این اظهارات را یک روز بعد از آن مطرح کرد که سوسیال دموکراتهای چپ میانهرو رای قاطعانه به باقی ماندن در ائتلاف با بلوک محافظه کار مرکل دادند و حمایت مورد نیاز مرکل برای حفظ دولت ائتلافیاش و رسیدن به چهارمین دور صدراعظمی را فراهم کردند.
انتظار میرود پارلمان آلمان در ۱۴ مارچ نشستی داشته باشد و در آن مجددا مرکل را به عنوان صدراعظم انتخاب کند و به این ترتیب طولانیترین زمانی  که آلمان در دوران پس از جنگ جهانی دوم بدون یک دولت جدید بعد از برگزاری انتخابات تجربه کرده پایان خواهد یافت. سوسیال دموکراتها در ابتدا نسبت به تمدید دوباره ائتلاف با مرکل اکراه داشتند اما بعدا با توافقی که به آنها وزارتهای امور خارجه، کار و دارایی را بدهد موافقت کردند.
مرکل روز دوشنبه در یک مصاحبه گفت، مسائل زیادی وجود دارد که به خاطر آنها دولت باید «سریعا کارش را آغاز کند».
در عین حال گزارش شد که فرانک والتر اشتاینمایر، رئیس جمهور آلمان قرار است روز دوشنبه آینده آنگلا مرکل را برای انتخاب مجدد به صدراعظمی پیشنهاد دهد. اشتاینمایر گفت: من فکر میکنم این که این دوره بیاعتمادی در آلمان پایان یافته و این برای کشور ما خوب است. مرکل نیز در بیانیه کوتاهی روز (دوشنبه) گفت: اکنون بعد از شش ماه مردم حق داشتن یک دولت مستحکم را دارند.