صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

توافق کردهای سوریه با ارتش بشار اسد

توافق کردهای سوریه با ارتش بشار اسد

جنگجویان کرد در شمال سوریه می گویند با دولت سوریه به توافقی رسیده اند که براساس آن دولت سوریه نیروهایش را برای پس زدن تهاجم ترکیه اعزام خواهد کرد. دولت سوریه تاکنون این گزارش را تایید نکرده است.
به گزارش بی بی سی، ترکیه جنگجویان کرد در عفرین، واقع در آن سوی مرز ترکیه، را «تروریست» توصیف می کند. این درحالی است که این نیروهای کرد مورد حمایت آمریکا هستند.
ترکیه ماه پیش عملیاتی عمده را علیه این نیروها در سوریه شروع کرد. ارتش سوریه در این منطقه حضور ندارد.
بدران ژیا کرد، از مقام های ارشد کرد سوریه، به خبرگزاری رویترز گفت که سربازان دولت ممکن است ظرف چند روز وارد منطقه عفرین شوند که در این صورت در برخی نقاط مرزی مستقر خواهند شد.
خبرگزاری کردی عراق، روداو، هم به نقل از یک سیاستمدار کرد سوریه و یک خبرگزاری مورد حمایت نیروهای کرد سوریه این خبر را منعکس کرد.
الن جانسون دبیر اخبار خاورمیانه بی بی سی می گوید اگر این توافق به دست آمده باشد، نیروهای ترکیه در عفرین نه فقط خود را رویاروی جنگجویان کرد بلکه ارتش سوریه خواهند یافت.
نیروهای ارتش بشار اسد رئیس جمهور سوریه در سال ۲۰۱۲ از نواحی کردی در شمال عقب نشینی کردند.
کردهای حزب اتحاد دمکراتیک سوریه پس از آن به سرعت با حمایت شاخه نظامی این گروه (واحدهای مدافع خلق) کنترل اوضاع را در دست گرفتند.
واحدهای مدافع خلق اعضای گروه داعش (گروه موسوم به دولت اسلامی) را از بخش های وسیعی از سوریه رانده اند. ترکیه سعی دارد واحدهای مدافع خلق (ی پ گ) را از عفرین براند چون آن را وابسته به حزب ممنوع شده کارگران کردستان (پ ک ک) که خواستار خودمختاری در ترکیه است می داند.
واحدهای مدافع خلق هرگونه پیوند مستقیم نظامی یا سیاسی به پ ک ک را رد می کنند.