صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رهبر کوریای شمالی از کوریای جنوبی برای میزبانی بازی‌های المپیک تشکر کرد

رهبر کوریای شمالی از کوریای جنوبی برای میزبانی بازی‌های المپیک تشکر کرد

کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی از تلاشهای "موثر" کوریای جنوبی در میزبانی بازیهای المپیک زمستانی ستایش کرده است. رهبر کوریای شمالی همچنین خواهان ایجاد فضایی برای آشتی با کوریای جنوبی شده است.
به گزارش بی بی سی، اظهارات رهبر کوریای شمالی پس از دریافت گزارش هیات اعزامی این کشور به مراسم افتتاحیه المپیک صورت گرفت.
این هیات به رهبری کیم یو-جونگ خواهر رهبر کوریای شمالی در سئول با رئیسجمهوری کوریای جنوبی دیدار کرد. خبرگزاری رسمی کوریای شمالی گفت آقای کیم از کوریای جنوبی برای "اولویت بخشیدن" به این سفر تشکر کرده است. حضور هیات کوریای شمالی باعث آب شدن یخ روابط میان دو کشور شده است.
البته شماری از کارشناسان و مقامهای خارجی این نگرانی را دارند که حضور کوریای شمالی در بازیها و سفر خانم کیم، یک پیروزی تبلیغاتی برای کوریای شمالی بوده است.
خبرگزاری رسمی کوریای شمالی همچنین تصویری از دیدار هیات اعزامی به کوریای جنوبی با رهبر کوریای شمالی را منتشر کرده که در آن کیم یو-جونگ دست برادرش را گرفته است.
کیم یو-جونگ، خواهر رهبر کوریای شمالی و کیم یونگ-نام که عنوان رئیس دولت کوریای شمالی را دارد در مراسم افتتاحیه شرکت کردند. این بلندپایهترین هیات اعزامی کوریای شمالی به سئول از زمان جنگ میان دو کوریا در سالهای ۱۹۵۰ است.
شماری از مقامهای خارجی و نهادهای بینالمللی از حضور خانم کیم در مراسم المپیک انتقاد کردند. او در فهرست تحریمهای آمریکا بر سر نقض حقوق بشر در کوریای شمالی قرار دارد.
گفته شده خانم کیم بسیار به برادر خود نزدیک است و سال پیش عضو دفتر سیاسی (پولیتبورو) شد.
در دیدار او با رئیسجمهوری کوریای جنوبی، دعوتنامه کیم جونگ اون به مون جه-این رئیسجمهوری کوریای جنوبی برای سفر به پیونگیانگ تحویل داده شد.
در این دعوتنامه که با خط رهبر کوریای شمالی بوده، گفته شده که کیم جونگ اون آماده دیدار «در اسرع وقت» با رئیسجمهوری کوریای جنوبی است.