صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آلمان: کوریای شمالی از سفارتش در برلین برای کسب تجهیزات هسته‌ای استفاده می‌کرد

آلمان: کوریای شمالی از سفارتش در برلین  برای کسب تجهیزات هسته‌ای استفاده می‌کرد

هانس گئورگ ماسان، مسئول سازمان امنیت داخلی آلمان، گفته است که کوریای شمالی از طریق سفارتش در برلین تجهیزات و تکنولوژی مورد نیاز برای برنامه تسلیحات هستهای خود را فراهم میکرده است. آقای ماسان گفته: «ما دریافتهایم که فعالیتهای تدارکاتی زیادی از این سفارتخانه انجام شده است.»
مسئول سازمان امنیت داخلی آلمان درگفتگویی با شبکه تلویزیونی آ.آر.دی، همچنین گفت: «از نظر ما این تجهیزات و تدارکات مربوط به برنامه موشکی این کشور( کوریای شمالی) بوده، و بخشی از آن هم به برنامه تسلیحات هستهای آنها مربوط میشده است.»
آقای ماسان افزوده: «هرچند که این تجهیزات و تکنولوژی احتمالا مصارف غیرنظامی هم میتوانسته داشته باشد، اما سازمان ما معتقد است که بیشتر آنها در زمینههای نظامی استفاده شده است.»
به گزارش بی بی سی، رئیس سازمان امنیت داخلی آلمان در بخش دیگری از این گفتگو گفت: «ما پس از مشاهده چنین چیزهایی، آنها را متوقف کردیم. اما نمیتوانیم تضمین کنیم که بتوانیم هر تلاشی را در این مورد ردیابی و متوقف کنیم.»
براساس تحقیقات انجام شده توسط شبکه تلویزیونی آ. آر.دی، سازمان امنیت داخلی آلمان به مواردی از تهیه چنین تکنولوژیهایی توسط کوریای شمالی در سالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ دست یافته بود.
آلمان این اتهامات را در حالی علیه کوریای شمالی مطرح کرده که روز جمعه ۲ فیبروری(۱۳ دلو)، سازمان ملل با انتشار گزارشی گفت که کوریای شمالی با صادرات زغال سنگ، آهن، فولاد و سایر اقلام ممنوع شده، تحریمهای این سازمان را نقض کرده و سال گذشته حدود ۲۰۰ میلیون دالر عواید داشته است.