صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۵ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

میانمار وجود پنج گور جمعی مسلمانان را تکذیب کرد

میانمار وجود پنج گور  جمعی مسلمانان را تکذیب کرد

منطقه‌ی گودار پیین در منطقه راخین در ماه آگست سال گذشته، مسلمانان ساکن این  مقام‌های میانمار گزارش‌ها درباره کشف چند گور جمعی در منطقه مسلمان نشین راخین را تکذیب کرده‌اند .
دولت میانمار گفته درباره این گزارش‌ها از گورهای جمعی در منطقه‌ی گودار پیین تحقیق کرده و به چنین نتیجه‌ای نرسیده است .
خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس چند روز پیش اعلام کرد که شواهدی از وجود گورهای جمعی در میانمار گردآوری کرده که نشان می‌دهد دست‌کم ۴۰۰ مسلمان روهینگیا در آنها دفن شده‌اند .
براساس این شواهد، در جریان عملیات نظامی ارتش در منطقه‌ی روستا هدف کشتار جمعی قرار گرفتند .
مقام‌های محلی راخین گفته‌اند که گزارش‌های پیشین درباره پنج گور جمعی در این منطقه غیرواقعی بوده است .
به گفته آنها شورشیان در ماه آگست به نیروهای امنیتی حمله کردند و در این حمله ۱۹ نفر از شورشیان کشته شده دفن شدند.مردم منطقه گودار پیین که به بنگلادش پناه برده‌اند، اظهارات متفاوتی دارند. تصاویر ماهواره‌ای ادعای آنان را تأیید می‌کنند که گفته‌اند قربانیان کشتار مسلمانان در پنج گور جمعی دفن شده‌اند .
به گفته مردم محل که از این کشتار جان به در برده‌اند، نفرات ارتش میانمار پس از حمله، به باشندگان محل شلیک کردند و خانه‌ها را به آتش کشیدند. یانگهی لی، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل که به تازگی از اردوگاه پناهجویان روهینگیا در بنگلادش بازدید کرده، در مورد ادامه روند تضعیف دموکراسی در میانمار هشدار داده است .
میانمار از جمله معدود کشورهای جهان است که سازمان ملل برای آنها گزارشگر ویژه حقوق بشر تعیین کرده است. با تحولاتی که در سال‌های اخیر در میانمار روی داد و به خصوص انتقال قدرت به یک دولت غیرنظامی، مقامات آن کشور از همکاری با شورای حقوق بشر و گزارشگر ویژه سازمان ملل برای پیشبرد دموکراسی و موازین حقوق بشر در آن کشور استقبال کردند.با اینهمه، پس از انتشار گزارش‌های حاکی از خشونت علیه اقلیت روهینگیایی، دولت میانمار و شخص آنگ‌سان سوچی هدف انتقادات شدید مدافعان حقوق بشر قرار گرفته‌اند .