صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رییس‌ جمهور فرانسه: لحن اسرائیل، آمریکا و عربستان با ایران می‌تواند به جنگ ختم ‌شود

رییس‌ جمهور فرانسه: لحن اسرائیل، آمریکا و عربستان با ایران می‌تواند به جنگ ختم ‌شود

امانوئل مکرون، رییسجمهور فرانسه هشدار داده است شیوهای که آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی با ایران پیش گرفتهاند، ممکن است به جنگ منتهی شود. رییسجمهور فرانسه گفته باید راه گفتوگو با ایران حفظ شود.  به گزارش بی بی سی، آقای مکرون درباره لحن سخن گفتن این سه کشور با ایران گفته است: "موضع رسمی ایالات متحده، اسرائیل و عربستان سعودی که از بسیاری جهات متحد ما هستند، تقریبا میتواند ما را به سمت جنگ پیش ببرد." از زمان آغاز تظاهرات سراسری در ایران دونالد ترامپ، رییسجمهور آمریکا چند بار در حمایت از معترضان توییت کرده و آنها را برای ایستادگی در مقابل حکومت به گفته او «فاسد» ایران ستوده است.
بنیامین نتانیاهو، نخستوزیر اسرائیل هم در ویدئویی که روز دوشنبه در پنجمین روز اعتراضها منتشر کرد، ابراز امیدواری کرد که «مردم ایران در مبارزه خود برای به دست آوردن آزادی پیروز شوند.»  از سوی دیگر روسیه و ترکیه از اینکه آمریکا و اسرائیل طرف مخالفان حکومت ایران را گرفتهاند، انتقاد کردهاند.
روز چهارشنبه سوم جنوری، امانوئل مکرون گفت که فرانسه در این میان سعی دارد موضعی متعادل داشته باشد. رییسجمهور فرانسه گفته فقط وقتی به ایران سفر خواهد کرد که اوضاع آرام شود و به آزادیها احترام گذاشته شود.
چند روز پیش اعلام شد که سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران به تعویق افتاده است.

رییسجمهور فرانسه سه شنبه گذشته در ششمین روز اعتراضها در تماس تلفنی با حسن روحانی خواستار خویشتنداری ایران در برخورد با معترضان شده بود.