صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کوریای جنوبی: پیونگ یانگ با مذاکرات المپیک موافقت کرده است

کوریای جنوبی: پیونگ یانگ با مذاکرات المپیک موافقت کرده است

مقامهای کوریای جنوبی میگویند کوریای شمالی با شرکت در مذاکرات هفته آینده درباره المپیک موافقت کردهاست.
این ملاقات که قرار است روز نهم جنوری برگزار شود بر شرکت ورزشکاران کوریای شمالی در بازیهای المپیک زمستانی متمرکز خواهد بود. این بازیها ماه فیبروری در کوریای جنوبی برگزار میشود.
به گزارش بی بی سی، کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی این هفته گفت اعزام هیاتی از ورزشکاران کوریای شمالی به این بازیها فرصت خوبی برای نشان دادن اتحاد مردم کشورش خواهد بود. انتظار میرود این مذاکرات در پنمنجوم در مرز دو کوریا برگزار شود.
این روستا که به روستای صلح مشهور است در منطقه غیرنظامی شدهای قرار دارد که به شدت محافظت میشود و معمولا محل برگزاری گفتگوهای دو کشور بوده است.
به گفته یکی از مقامهای دفتر ریاست جمهوری کوریای جنوبی اولویت این مذاکرات بازیهای المپیک زمستانی خواهد بود. با این همه این مقام به خبرگزاری یونهاپ کوریای جنوبی گفته است در پی نهایی شدن شرکت کوریای شمالی در این بازیها گفتگوهایی نیز در رابطه با بهبود رابطه دو کوریا انجام میشود.
این ملاقات اولین دیدار مقامهای عالیرتبه دو کشور در دوسال اخیر خواهد بود.  هنوز مشخص نیست چه کسانی در این مذاکرات شرکت خواهند کرد.
مون جائهاین رییس جمهوری کوریای جنوبی پیشتر گفته بود بازیهای المپیک زمستانی را فرصتی استثنایی برای بهبود روابط دو کوریا میداند.
اوایل هفته جاری کوریای شمالی خط تلفن ویژه مرز مشترک دو کشور را فعال کرد تا اولین تماس درارتباط با این مذاکرات برقرار شود. با این همه یک مقام وزارتخانه اتحاد کوریای جنوبی به خبرگزاری فرانسه گفته است خبر پذیرش مذاکرات با فرستادن فکسی در روز جمعه صبح مشخص شده است. موافقت با این مذاکرات در پی ماهها افزایش تنش میان آمریکا و کوریای شمالی انجام شده است. واشنگتن و پیونگ یانگ هر دو یکدیگر را به حمله هستهای تهدید کردند. کوریای شمالی در عین حال با آزمایشهای هستهای و موشکی مرتب خود به خشم بینالمللی دامن زده که تحریم های تازهای را به دنبال داشته است.
در اقدامی که نشانه هموارکردن راه برای برگذاری این مذاکرات قلمداد شده آمریکا به درخواست کوریای جنوبی مانور مشترک نظامی خود با سئول را که با بازیهای المپیک همزمان میشد به تاخیر انداخته است.