صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تلویزیون ایران: در اعتراضات یکشنبه شب حدود ۱۰ نفر کشته شدند

تلویزیون ایران: در اعتراضات یکشنبه شب حدود ۱۰ نفر کشته شدند

شبکه خبر تلویزیون ایران از کشته شدن «حدود ۱۰ نفر» در جریان اعتراضهای روز یکشنبه در شهرهای مختلف ایران خبر داد.
این شبکه خبری گفت: «آشوبگران که بعضی از آنها مسلح بودند، سعی کردند پایگاههای نظامی و انتظامی را اشغال کنند که با مقابله جدی مأموران نظم و امنیت روبرو شدند.»
به گزارش بی بی سی، نماینده ایذه در مجلس ایران کشته شدن دست کم دو نفر در جریان اعتراضات یکشنبه شب در این شهر ولایت خوزستان را تأیید کرده است.
هدایتالله خادمی دیروز دوشنبه ۱۱جدی (اول جنوری) به خبرگزاری ایلنا گفته است که هنوز نمیداند «تیراندازی از جانب تجمع کنندگان بوده یا نیروی انتظامی»، اما تأیید کرده که مأموران انتظامی در پی حمله معترضان به بانکها، «وارد عمل» شدهاند.
آقای خادمی گفته که مأموران پولیس در هنگام جستجوی خانه بعضی از دستگیر شدگان، مواد منفجره پیدا کردهاند.
ماشاءالله نعمتی، فرماندار شهر دورود در ولایت لرستان هم یادآور شد: «هنوز آمار دقیقی از افرادی که کشته یا زخمی شدهاند، نداریم اما یکی از موترهای آتشنشانی که برای خاموش کردن حریق در بانک ملی رفته بود، زمان برگشت به آشیانه توسط اغتشاشگران به زور گرفته میشود و روی پل وحدت آن را رها میکنند. یک فرد میانسال و یک پسر ۱۲ تا ۱۵ ساله زیر این موتر کشته میشوند.»
اعتراضهای یکشنبه شب پس از پخش سخنان حسن روحانی، رییس جمهوری ایران از تلویزیون در برخی از شهرهای ایران ادامه یافت.
گفته شده که تعداد زیادی از معترضان بازداشت شدهاند.
پیام روحانی
آقای روحانی در پیامی که از تلویزیون ایران پخش شد اعتراض را حق مردم دانست و گفت که دستگاههای مسئول باید زمینه راهپیمایی و اعتراض را فراهم کنند.
او از انتقادهای معترضان به عملکرد مجلس، دولت، قوه قضائیه و «دیگر بخشهای کشور» یاد کرد و گفت: «این که در رسانه ها همه نقدهای مردم را به دستگاه اجرایی برگردانیم، بیدقتی است».
رئیس جمهور ایران تلویحا از عملکرد صداوسیما انتقاد کرده و گفته که «همه اقشار» باید رادیوتلویزیون را متعلق به خود بدانند: «باید همه احساس کنند در این رسانه ملی حضور دارند و میتوانند نظراتشان را بیان کنند. مردم باید احساس کنند که در رسانهها میتوانند حرفهایشان را بیان کنند».
او گفته در عین حال «دولت گروهی را که بخواهند اموال عمومی را تخریب کنند یا نظم اجتماعی را به هم بزنند و در جامعه اغتشاش ایجاد کنند، حتما تحمل نخواهد کرد.»
رئیس جمهور ایران از مسئولان بخشهای مختلف دولتی خواست که مستقیما با شهروندان در تماس باشند و مشکلات را برای آنها توضیح دهند.