صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۴ عقرب ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آمریکا دفتر سازمان آزادی‌بخش فلسطین را تعطیل نمی‌کند

آمریکا دفتر سازمان آزادی‌بخش فلسطین را تعطیل نمی‌کند

آمریکا با چرخش در موضع اخیر خود، اعلام کرده که قصد ندارد دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) - که در سطح بین المللی به عنوان نماینده رسمی فلسطینیها شناخته میشود - را تعطیل کند. بر اساس گزارش بی بی سی، وزارت امور خارجه آمریکا یک هفته پیش گفته بود که در واکنش به اظهارات مقامات فلسطینی در مورد شکایت علیه اسرائیل در دیوان کیفری بین المللی، دفتر ساف در واشنگتن را تعطیل خواهد کرد. اما ادگار واسکوئز، از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا، اعلام کرده است که به سازمان آزادیبخش فلسطین «توصیه شده که فعالیتهای دفتر نمایندگیاش را به موارد مرتبط با رسیدن به یک صلح جامع و پایدار با اسرائیل محدود کند.»
این مقام آمریکایی روز جمعه (۲۴ نوامبر) همچنین گفت که این «محدودیت» می تواند در ظرف ۹۰ روز و در صورتی که رئیس جمهوری آمریکا تشخیص بدهد که طرف فلسطینی وارد مذاکرات مستقیم و جدی با اسرائیل شده است، برطرف شود.
خبر بسته شدن احتمالی دفتر نمایندگی ساف در واشنگتن با واکنش شدید مقامات فلسطینی مواجه شده بود.
صائب عریقات، دبیرکل ساف هشدار داد که اگر دولت دونالد ترامپ دفتر این سازمان را تعطیل کند، «ما تماسهای خود با دولت آمریکا را به حالت تعلیق درخواهیم آورد.»
بنا بر یک مصوبه کنگره آمریکا، ادامه حضور دیپلماتیک و فعالیت سازمان آزادیبخش فلسطین در ایالات متحده، هر شش ماه یک بار به مجوز وزارت امور خارجه نیاز دارد. گفته می شود که رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، از تمدید مجوز در ماه جاری خودداری کرده است.
محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان، در ماه سپتامبر امسال طی نطق خود در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک از دیوان کیفری بین المللی خواسته بود که درباره «جنایت های اسرائیل» و شهرک سازیهایش در اراضی اشغالی تحقیق کند- اقدامی که دولت ترامپ به شدت با آن مخالف است. دونالد ترامپ در چند ماه گذشته به ویژه از طریق جارد کوشنر، داماد و مشاور خود، برای آغاز مجدد روند مذاکرات صلح در حال رایزنی با مقامات اسرائیلی و فلسطینی بوده است.