صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۹ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دادگاه استیناف اجازه اجرای محدود فرمان مهاجرتی ترامپ را داد

دادگاه استیناف اجازه اجرای محدود فرمان مهاجرتی ترامپ را داد

یک دادگاه استیناف در آمریکا اجازه داده است تازه ترین دستور مهاجرتی و مسافرتی دونالد ترامپ تا زمان بررسی کامل درخواست تجدید نظر دولت به طور محدود اجرا شود.
به گزارش بی بی سی، دادگاه نهم استیناف در سانفرانسیسکو گفت دستور رئیس جمهور آمریکا فقط می تواند در مورد کسانی اجرا شود که دارای پیوند خانوادگی با آمریکا نیستند.
یک دادگاه فدرال در هاوایی ماه پیش دستور آقای ترامپ را معلق کرده بود که با اعتراض رسمی دولت روبرو شد.
حکم دادگاه استیناف در مورد شهروندان ایران، لیبیا، سوریه، یمن، سومالیا و چاد قابل اجراست اما بر دو کشور دیگر مشمول دستور یعنی کوریای شمالی و ونزوئلا اثر نمی گذارد.
به این ترتیب آن دسته از شهروندان این شش کشور شامل ایران که دارای پیوندی اصیل از جمله خانوادگی با فرد یا گروهی در آمریکا باشند از دستور تازه ترامپ معاف هستند.
حکم تازه دادگاه استیناف منعکس کننده تصمیم ماه جون دیوان عالی آمریکاست که در آن زمان اجازه اجرای محدود دستور قبلی آقای ترامپ را داده بود. آن حکم می گفت که دستور دولت نمی تواند شامل حال کسانی شود که دارای پیوندی اصیل با جامعه آمریکا هستند.
براساس آن حکم پیوند اصیل شامل پیوند خانوادگی، داشتن درخواست کار و ویزای دانشجویی می شد.
یک سخنگوی وزارت عدلیه آمریکا گفته است که دولت اجرای دستور را مطابق با حکم دادگاه استیناف شروع خواهد کرد. دادگاه استیناف می نویسد که دستور تازه نمی تواند در مورد پدربزرگ، مادربزرگ، نوه، برادرزن، خواهرزن، برادر شوهر، خواهر شوهر، عمه، خاله، عمو، دایی، خواهرزاده و برادرزاده، و یا فرزندان عمه، دایی، خاله و عموی کسانی که در آمریکا هستند اجرا شود.
فرمان تازه دونالد ترامپ که اواخر سپتامبر صادر شد سومین فرمان او در این زمینه است.
دادگاهی در هاوایی ماه پیش موقتا اجرای آن را معلق کرد و دادگاهی در مریلند هم گفت نمی تواند در مورد کسانی که با آمریکا رابطه اصیل دارند اجرا شود.