صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۹ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

زلزله‌ در غرب ایران بیش از 400 کشته به جا گذاشت

زلزله‌ در غرب ایران بیش از 400 کشته به جا گذاشت

زلزلهای به بزرگی 3/7 ریشتر بخشهای وسیعی از شمال شرقی عراق و غرب ایران را لرزانده و باعث مرگ صدها نفر شده است. همزمان مقامات شبکه لرزهنگاری ولایت کرمانشاه ایران میگویند که از زمان وقوع این زمینلرزه تاکنون بیش از یکصد پسلرزه ثبت شده است. بر اساس گزارش بی بی سی، آمار اعلام شده کشتهها در ایران از زمان وقوع زلزله به تدریج درحال افزایش بوده است. در تازه ترین گزارشها سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر ایران از کشته شدن ۴۰۷ نفر و مجروح شدن ۶۷۰۰ نفر خبر داده است. در ولایت کرمانشاه سه روز عزای عمومی اعلام شده است. مکاتب ولایت کرمانشاه و ایلام امروز (سهشنبه ۲۳ عقرب) تعطیل اعلام شده است.
ادامه از ص1- فرماندار دالاهو در ولایت کرمانشاه اعلام کرده که بعضی روستاها کاملا ویران شدهاند.
همزمان گزارش شده است که محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، به کرمانشاه رفته است و قرار است حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، هم امروز به کرمانشاه سفر کند. از سوی دیگر مقامهای عراق میگویند که حداقل ۶ نفر در آنجا کشته و حداقل ۵۰ نفر زخمی شدهاند.
علی مرادی، رییس مرکز لرزهنگاری نزدیکترین شهر ایران در محور زمین لرزه را شهر ازگله در شمال سرپل ذهاب در ولایت کرمانشاه اعلام کرد. مرکز مطالعات زمینشناسی آمریکا نیز گفته است که مرکز زلزله که ساعات دیروقت یکشنبه شب(۲۱ عقرب) به وقت محلی روی داد «ازگله» بوده است. عمق زلزله ۳۳.۹ کیلومتری از سطح زمین اعلام شد. براساس گزارشها زلزله رخ داده شدید بوده و مردم ساکن در کل منطقه شمال غرب ایران تا ساکنان ساختمانهای بلند در تهران این زمین لرزه را احساس کردهاند.
آمارها نشان میدهد که بیشترین کشتهها به سرپل ذهاب و بعد قصر شیرین مربوط میشود. علت آمار بالای کشتهها در سرپل ذهاب نزدیکی به کانون زلزله است. نماینده سرپل ذهاب گفته است که بعضی از بیماران و پرسنل تنها شفاخانه شهر زیر آوار مدفون شدهاند.
پیشتر فرهاد تجری نماینده سرپل ذهاب به خبرگزاری ایلنا گفت: «سرپل ذهاب یک شفاخانه دارد که آن هم در این حادثه تخریب شده است. بیماران و پرسنل این شفاخانه در زیر آوار ساختمان مدفون شده و امکان ارائه خدمات از جانب این مرکز وجود ندارد.»
او افزود: «به دلیل نبود امکانات و همچنین امکانات پایین در جادههای این منطقه امکان امدادرسانی به سختی وجود دارد و به همین خاطر مردم در حال امدادرسانی هستند.»  آقای تجری که در راه سرپل ذهاب است همچنین گفت که «تا این لحظه بالای ۱۵ نفر از اعضای خانوادهام در این حادثه جان باختهاند.»
او افزود: «کشتهشدگان زلزله اخیر در منطقه سر پل ذهاب بیشتر از تعدادی است که در رسانهها اعلام میشود. طی تماسهایی که خانوادهها از این نقاط داشتهاند بسیاری از اعضای این خانوادهها در زیر آوار مدفون شدهاند.»