صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۹ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ رهبر کوریای شمالی را چاق و کوتاه خواند

 ترامپ رهبر کوریای شمالی را چاق و کوتاه خواند

جنگ لفظی بین دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و مقامهای کوریای شمالی بر سر برنامه تسلیحات اتمی این کشور بار دیگر بالا گرفته است.  بر اساس گزارش بی بی سی، روز شنبه وزارت خارجه کوریای شمالی آقای ترامپ را یک "جنگطلب پیر و خرفت" نامید و تاکید کرد که برنامه هستهای این کشور متوقف نخواهد شد.
کوریای شمالی همچنین گفت که دونالد ترامپ در آسیا به دنبال جنگ افروزی است.  آقای ترامپ که در ادامه سفرش به کشورهای آسیایی در هانوی، پایتخت ویتنام بسرمیبرد، قبل از دیدار با مقامات این کشور در توییتی در پاسخ به کوریای شمالی گفت: "چرا با پیر خواندن من، به من توهین میکنید. من هرگز کیم جونگ اون (رهبرکوریای شمالی) را چاق و کوتاه خطاب نکردم.
من خیلی تلاش میکنم که با او (رهبرکوریای شمالی) دوست شوم و شاید یک روز چنین چیزی اتفاق بیفتد.»
آقای ترامپ همچنین در کنفرانس خبری در ویتنام در پاسخ به سوالی درباره دوستی با رهبر کوریای شمالی گفت: «ممکن است که چنین چیزی عجیب بنظر برسد، اما این یک احتمال است که در صورت وقوع خیلی خیلی خوب خواهد بود.»
رئیس جمهور آمریکا اندکی پس از این توییتها در دیداری که با ترن دئی چانگ، همتای ویتنامی خود داشت، پیشنهاد کرد که میتواند نقش میانجی را در مورد منازعات دریای جنوبی چین برعهده داشته باشد.  او گفت: «من یک واسطه و داور خیلی خوب هستم.»
آقای ترامپ خطاب به رئیس جمهور ویتنام گفت: «اگر من میتوانم به عنوان میانجی و داور به شما کمک کنم. لطفا به من اطلاع دهید.»
دریای جنوبی چین حدود ۲۵۰ جزیره دارد که مساحتشان مجموعا به ۱۵ کیلومتر مربع میرسد. این جزایر عموما خالی از سکنه هستند و گاه بیشترشان زیر آب است. چین، ویتنام، فیلیپین، مالزی و برونئی بر کل یا بخشهایی از این جزایر ادعای مالکیت دارند. رئیس جمهور ویتنام در اظهاراتی گفت که سفر آقای ترامپ به کشورش نقطه عطفی در رابطه دو کشور است. وی همچنین بر همکاری دو طرف با هدف کمک به صلح و ثبات در منطقه تاکید کرد.