صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳۰ جوزا ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس سابق اف‌بی‌آی: دولت دونالد ترامپ دروغ می‌گوید

رئیس سابق اف‌بی‌آی: دولت دونالد ترامپ دروغ می‌گوید

جيمز کومي، رئيس سابق پوليس فدرال، افبيآي، در کنگره آمريکا دولت دونالد ترامپ را به «دروغگويي» متهم کرده است. وکيل خصوصي رئيس جمهوري آمريکا به اظهارات آقاي کومي پاسخ داده است. آقاي کومي پنجشنبه (هشتم جون) در اداي توضيحاتي در کميته اطلاعاتي مجلس سنا گفت که آقاي ترامپ پيوسته از او تعريف ميکرد و اخراج او برايش  قابل درک نبود. جيمز کومي گفت دونالد ترامپ پس از اخراجش به وي و افبيآي افترا زده است. او درباره اظهارات دونالد ترامپ گفت: «آنها دروغ بودند، به همين سادگي.» آقاي ترامپ حدود يک ماه پيش جيمز کومي را به اتهام عملکرد نامطلوبش در رسيدگي به ماجراي جنجالي ايميلهاي هيلاري کلينتون اخراج کرد.
دموکراتها مي گويند که دليل اصلي اخراج کومي، اصرارش به ادامه تحقيقات درباره اتهام تعاملات سري ستاد انتخاباتي آقاي ترامپ با روسيه بوده است.
جيمز کومي نيز در جلسه کميته سنا همين اتهام را مطرح کرد. او گفت: «معتقدم که من به خاطر تحقيقات روسيه اخراج شدم.» آقاي کومي افزود: «من اخراج شدم تا نحوه تحقيقات پرونده روسيه تغيير کند يا تلاش شود تغيير داده شود. اين خيلي موضوع مهمي است.»
جيمز کومي در پاسخ به اين سوال که چرا تمام جلسات و مکالمات با آقاي ترامپ را صورت جلسه کرده گفت که او در اين ملاقاتها تنها بوده و نگران اين بود که آقاي ترامپ احتمالا درباره محتواي اين نشستها «دروغ» بگويد.
آقاي کومي افزود که او ميدانسته احتمالا روزي براي دفاع ا زخود و افبيآي به اين يادداشتها نياز خواهد داشت.
رئيس برکنار شده افبيآي در اين جلسه  گفت دونالد ترامپ مستقيما از او درخواست نکرده بود تا تحقيقات درباره ادعاي مربوط به مداخله روسيه در انتخابات رياست جمهوري 2016 را متوقف کند.
جيمز کومي همچنين گفت که او دريافت که آقاي ترامپ درصدد است تا او را تشويق کند تا تحقيق درباره مايکل فلين را متوقف کند، هرچند که مستقيما اين درخواست را از او نکرد.
آقاي کومي افزود که يکي از گفتگوهايش با رئيس جمهورآمريکا درباره مايکل فلين او را «متعجب» کرد.
جنرال بازنشسته، مايکل فلين، در چند هفته نخست رياست جمهوري دونالد ترامپ مشاور امنيت ملي او بود. پس از آنکه فاش شد آقاي فلين درباره تحريم هاي آمريکا عليه روسيه با سفير اين کشور در واشنگتن صحبت کرده و اطلاعات نادرستي راجع به موضوع صحبت هايش به معاون آقاي ترامپ داده برکنار شد.
مارک کاسوويتز، وکيل خصوصي آقاي ترامپ در يک نشست خبري اعلام کرد که موکلش هرگز به آقاي کومي نگفته است که «من وفاداري ميخواهم، من انتظار وفاداري دارم.» او گفت رئيس جمهور آمريکا هرگز نخواسته است که تحقيقات افبيآي را متوقف کند. وکيل آقاي ترامپ افزود که ميتوان آقاي کومي را براي درز دادن اطلاعات تحت پيگرد قرار داد. ( بي بي سي)