صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳۰ جوزا ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دیدار نتانیاهو و ترامپ؛ موضوعات مورد مناقشه میان آمریکا و اسرائیل

دیدار نتانیاهو و ترامپ؛ موضوعات  مورد مناقشه میان آمریکا و اسرائیل

دونالد ترامپ و بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل ظاهراً در ارتباط به مسايل اتومي ايران توافق نظر دارند. اما احتمال مي رود که مسايل ديگري به ويژه در قبال شهرک سازي از موضوعات مناقشه برانگيز ميان دو کشور باشند.
قرار است امروز چهارشنبه، 15 ماه روان ميلادي، بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل با دونالد ترامپ رئيس جمهور جديد ايالات متحده ديدار و گفتگو نمايد. اين درحاليست که مناسبات با ايران و فلسطيني ها در گذشته از مسايل تنش برانگيزي ميان هر دو کشور اسرائيل و ايالات متحده را مي ساخت. اکنون همچنان در ارتباط به تنش هاي شرق نزديک نکاتي را مي توان بر شمرد که احتمالاً موضوعات مورد مناقشه ميان سران هر دو کشور را خواهند ساخت.
توافقنامه اتومي ايران
بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل و دونالد ترامپ از مخالفان سرسخت توافقنامه اتومي با ايران اند که در زمان رئيس جمهور پيشين ايالات متحده بارک اوباما به امضاء رسيد. نتانياهو خواهان تحريم هاي جديد عليه دشمن ديرينه کشورش، ايران گرديده است. اين در حاليست که احتمالاً تشديد وخامت مناسبات ميان ايالات متحده و ايران بيشتر به نفع اسرائيل نخواهد بود و به اين کشور صدمه خواهد زد. چنانچه چندي قبل يک عضو پارلمان ايران تهديد نمود: «يک موشک ايراني براي اصابت به تل ابيب فقط هفت دقيقه زمان نياز دارد».
تغيير مکان سفارت ايالات متحده در اسرائيل
ترامپ تعهد نموده است که سفارت ايالات متحده را از تل ابيب به بيت المقدس تغيير مکان داده و بيت المقدس را به عنوان پايتخت اسرائيل به رسميت مي شناسد. اين مسئاله مي تواند سبب مخالف هاي شديد فلسطيني ها گرديده و تنش هاي جديدي را خلق کند، زيرا فلسطيني ها نواحي شرق بيت المقدس را به عنوان پايتخت خويش مي دانند.
با آنهم ترامپ در اين اواخر کمي از اين موقف خويش فاصله گرفته و چندي قبل در مصاحبه يي تأکيد کرد: «در اين مورد به تعمق بيشتر نياز مي رود؛ زيرا انتقال سفارت يک تصميم ساده نمي باشد.» (دويچه وله)