صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳۰ جوزا ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شلیک راکت آزمایشی کوریای شمالی به سوی دریای جاپان

شلیک راکت آزمایشی کوریای شمالی  به سوی دریای جاپان

کورياي شمالي يک راکت آزمايشي به سوي درياي جاپان شليک کرد. اين اولين شليک راکت از هنگام رياست جمهوري دونالد ترامپ است. اين در حالي است که نخست وزير جاپان در سفر رسمي در ايالات متحده به سر مي برد.
کورياي شمالي اين راکت را ساعت 7:55 دقيقه روز يکشنبه به وقت محلي از پايگاه هوايي «بانگيون» در شمال غرب ولايت «پيونيانگ» شليک کرد. اين آزمايش راکتي يک روز پيش از سالگرد تولد پدر کلان کيم جونگ اون رهبر کورياي شمالي انجام شد.
وزير دفاع کورياي جنوبي در سئول گفت که اين راکت در جهت شرق و به سوي درياي جاپان پرواز کرد. به نظر مي رسد که اين راکت بين شبه جزيره کوريا و جاپان سقوط کرده باشد. در همين حال، يوشيهيده سوگا، سرپرست کابينه جاپان گفته است که اين راکت به قلمرو دريايي جاپان نرسيد.
دفتر لوي درستيز کورياي جنوبي در بيانيه اي گفته است که کورياي جنوبي و نيروهاي امريکايي از نزديک مشغول ارزيابي اين راکت هستند که گفته مي شود قابليت طي مسافت 500 کيلومتر را دارد.
يک مقام وزارت دفاع کورياي جنوبي نيز گفته است که مشخص نيست آيا اين راکت بالستيک بوده است. مقامات همچنان گفته اند که کورياي شمالي راکت هاي ميانبرد قدرتمند خود را در پانزدهم و بيستم ماه اکتوبر سال گذشته شليک کرد که گمان مي رود اين نيز يکي از آنها باشد. با اين حال، خبرگزاري «يونهاپ» کورياي جنوبي گزارش داده است که اين راکت «موشک بالستيک قاره پيما» نبوده است. (دويچه وله)