صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱ ثور ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شورشیان سوریه آمادگی‌ها برای مذاکرات صلح را متوقف کردند

شورشیان سوریه آمادگی‌ها برای مذاکرات صلح را متوقف کردند

قرار بود در ادامه ماه جاري مذاکرات صلح سوريه برگزار شود. اما پس از آنکه شورشيان به دليل نقض مکرر آتش بس، آمادگي هاي خود براي اشتراک در اين مذاکرات را متوقف نمودند، روشن نيست که آيا اين مذاکرات برگزار خواهد شد يا نه.  چندين گروه شورشي سوريه ضمن انتشار يک اعلاميه مشترک، استدلال کرده اند که به دليل « نقض مکرر» آتش بس در جريان چهار روز اخير از جانب نيروهاي اردوي سوريه، اقدام به توقف آمادگي ها براي اشتراک در اين مذاکرات کرده اند. در اين اعلاميه آمده است: «تمام مشورتها در قبال  اين مذاکرات متوقف خواهد شد.»
جمعاً دوازده گروه معتدل شورشي شامل «اردوي آزاد سوريه» در اين اعلاميه تأکيد کرده اند که آنان آتش بس سراسري در سوريه را رعايت کرده اند، اما رژيم اسد و متحدين آن بار بار اين آتش بس را نقض کرده اند.
قرار بود نمايندگان حکومت اسد و شورشيان براي اشتراک در مذاکرات صلح، ماه جنوري سال روان ميلادي در آستانه پايتخت قزاقستان با هم ديدار نموده و تشکيل جلسه دهند. روسيه و ترکيه به عنوان ميانجي اين مذاکرات نيز قرار بود در اين اجلاس اشتراک کنند. آتش بس سرتاسري در سوريه نيز با ميانجيگري هر دو کشور روسيه و ترکيه سر از جمعه گذشته وضع گرديده بود. اما با وجود اين آتش بس در شماري از نواحي سوريه جنگ ادامه يافته است. (دويچه وله)