صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بشار اسد: اگر می‌خواستم بروم، همان اول می‌رفتم

بشار اسد: اگر می‌خواستم بروم، همان اول می‌رفتم

در آستانه برگزاري کنفرانس جينوا 2، با هدف کمک به حل بحران سوريه، رسانه‌هاي روسيه به نقل از بشار اسد، رئيس جمهور سوريه، گفته‌اند که او تمايلي به کناره‌گيري از قدرت ندارد و قرار نيست اين مسئله در مذاکرات صلح مورد بحث قرار بگيرد.

در همين رابطه آژانس خبري اينترفاکس به نقل از رئيس جمهور سوريه گفته است که اگر وي مي‌خواست کناره گيري کند، همان اول کناره گيري مي‌کرد.

دفتر رئيس جمهور سوريه بعدا گفت که اين نقل‌قول‌ها دقيق نبوده است، اما توضيح بيشتري در اين مورد نداد.قرار است چهارشنبه اين هفته (22 جنوري) نمايندگاني از دولت سوريه، گروههاي مخالف و ديپلمات هاي غربي در مذاکرات صلح در جينوا شرکت کنند.گروههاي مخالف دولت سوريه پيشتر برکناري بشار اسد از قدرت را به عنوان پيش شرطي براي شرکت در هر گونه مذاکره‌اي در مورد تشکيل دولتي انتقالي مطرح کرده بودند.اما ائتلاف ملي سوريه، مهم‌ترين گروه مخالف دولت روز گذشته (شنبه 18 جنوري) اعلام کرد که در اين کنفرانس شرکت مي‌کند.جان کري، وزير امور خارجه آمريکا از اين تصميم گروه اصلي شورشيان سوريه استقبال کرده است.

او تصميم ائتلاف ملي سوريه را براي شرکت در مذاکرات، تصميمي «شجاعانه» توصيف کرد.

روسيه هم شرکت ائتلاف ملي سوريه را در مذاکرات جينوا، تصميمي درست دانسته است.بان کي‌مون، دبير کل سازمان ملل هم ضمن استقبال، از اين تصميم به عنوان گامي مهم و تاريخي براي حل سياسي بحران سوريه نام برده است.

حاميان غربي شورشيان سوريه گفته‌اند که برگزاري کنفرانس جينوا تنها راه پايان جنگ‌ داخلي در آن کشور است.(بي بي سي)