صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۹ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اوباما: باید با اقدام معنی‌دار مانع فجایع بیشتر شد

اوباما: باید با اقدام معنی‌دار مانع فجایع بیشتر شد

به دنبال حمله مرگبار روز جمعه به مدرسه‌ای در ایالت کانتیکت آمریکا، باراک اوباما، رئیس‌جمهور این کشور، خواهان در پیش گرفتن اقداماتی پیشگیرانه برای جلوگیری از وقوع حوادثی مشابه در آینده شده است.
در حمله روز جمعه ۲۰ کودک و ۶ بزرگسال در مدرسه‌ای در شهر نیوتاون کشته شدند.

رئیس‌جمهور آمریکا گفت که این کشور بارها با چنین حمله‌هایی روبه‌رو بوده است و خواهان "اقدامی معنادار" برای جلوگیری از "فجایعی بیشتر" شد.

رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقامات رسمی گزارش داده‌اند که او آدام لانزا نام داشت و از افراد محلی و ۲۰ ساله بوده است.

گزارش شده که او قبل از حمله به این مدرسه، مادرش را در خانه‌اش کشته بود.شاهدان عینی گفته‌اند که پس از شنیده شدن صدای نزدیک به صدبار شلیک مرمی، شاهد کودکان وحشت‌زده‌ای بودند که از ساختمان مدرسه فرار می‌کردند. شاگردان این مدرسه بین ۵ تا ۱۰ ساله هستند. حمله روز جمعه بعد از حمله سال ۲۰۰۷ میلادی در دانشگاهی در ویرجینیا، مرگبارترین حمله در یک مرکز آموزشی در آمریکا بوده است.

در حمله ویرجینیا ۳۲ نفر کشته شدند.پلیس گفته است که در حمله روز جمعه ۱۸ دانش‌آموز کشته شدند و ۲ دانش‌آموز هم پس از انتقال به شفاخانه جان خود را از دست دادند.

فرد مهاجم نیز جان خود را از دست داده است. گفته می‌شود که ظاهرا او پس از حمله، دست به خودکشی زده، ولی هنوز گزارشی رسمی در این باره منتشر نشده است.

مراسم یادبود کشته‌شدگان این حمله در شهر نیوتاون برگزار شده است.در واشنگتن نیز حدود ۲۰۰ نفر در حالی که شمع در دست داشتند، در محوطه مقابل کاخ سفید تجمع کردند. گروهی از این تجمع‌کنندگان خواهان اقدام دولت برای کنترل استفاده از سلاح‌های گرم در آمریکا بودند. (بی بی سی)