صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

روسیه: موضع ما در قبال سوریه تغییر نکرده است

روسیه: موضع ما در قبال سوریه تغییر نکرده است

روسیه تغییر موضع خود در قبال سوریه را رد کرده و گفته است سیاست‌های این کشور در قبال بحران سوریه عوض نشده و هرگز نیز دچار تغییر نخواهند شد.

روز پنج شنبه، میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در گفت و گو با خبرگزاری روسی ایتارتاس، سقوط حکومت بشار اسد را غیر ممکن ندانسته و گفته بود بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در حال از دست دادن تسلط خود بر خاک این کشور است.

اظهارات این دیپلمات ارشد روسی انعکاس وسیعی در رسانه‌های غربی یافت اما در روسیه، شبکه‌های خبری آن را گزارش نکردند.

آمریکا روز پنج شنبه از این موضع روسیه استقبال کرده بود.

وزارت امور خارجه روسیه دیروز گفته است که آقای بوگدانوف تنها به نظرات مخالفان دولت سوریه و هواداران آنها در خارج از این کشور اشاره کرده است.

این وزارتخانه گفته است که معاون وزیر امور خارجه، طی روزهای اخیر بیانیه‌ای صادر نکرده و مصاحبه ویژه‌ای هم نداشته است.

استیو روزنبرگ، خبرنگار بی بی سی در مسکو، می‌گوید حق با وزارت امور خارجه روسیه است و آقای بوگدانوف نه بیانیه ای صادر کرده و نه مصاحبه ای در این مورد داشته است. این اظهارات او در نشستی در مسکو مطرح شده است.

او می‌گوید حتی اگر سخنان این دیپلمات ارشد روسی، موضع رسمی دولت روسیه نباشد، نشان می‌دهد که این کشور به صورت جدی در حال اندیشیدن در باره این مساله است.

روسیه از حامیان دولت سوریه است و از زمان آغاز ناآرامی‌ها در این کشور، از بشار اسد حمایت کرده و گفته است که حل بحران سیاسی در سوریه، نیازمند راه حلی سیاسی و نه نظامی است. در همین حال آمریکا موافقت خود را برای ارسال موشک‌های پاتریوت به ترکیه اعلام کرده است.

شبکه دفاع ضدموشکی در مرز ترکیه و سوریه مستقر خواهد شد.

اخیرا کشورهای عضو پیمان ناتو، استقرار موشک های پاتریوت در ترکیه و در مجاورت خاک سوریه را تصویب کردند.ترکیه، از مدتی پیش، خواهان استقرار موشک‌های پاتریوت در محدوده مرزی خود با سوریه شده بود. (بی بی سی)