صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اختیارات ویژه مرسی لغو شد؛ رفراندوم برگزار می‌شود

اختیارات ویژه مرسی لغو شد؛ رفراندوم برگزار می‌شود

پس از هفته‌ها بحران در مصر، محمد مرسی، رئیس‌جمهور این کشور، اختیارات ویژه‌‌ای را که برای خود قائل شده بود لغو کرد، ولی اعلام شده که رفراندوم قانون اساسی برگزار می‌شود. از نظر اپوزیسیون اصل رفراندوم است که باید لغو گردد.

در پی چندین هفته ناآرامی در مصر در اعتراض به اختیارات ویژه‌ای که محمد مرسی، رئیس‌جمهور این کشور برای خود قائل شده بود و نیز در مخالفت با پیش‌نویس قانون اساسی که مبتنی بر شریعت اسلام تنظیم شده، بالاخره محمد مرسی مجبور به لغو حکم اختیارات ویژه خود شد. ولی او حاضر نیست به دومین خواست اپوزیسیون مبنی بر لغو رفراندوم قانون اساسی گردن بگذارد.

معلوم نیست این تصمیم به موج اعتراضات خاتمه خواهد داد یا خیر. اپوزیسیون لیبرال و سکولار تأکید دارد که رفراندوم قانون اساسی که مبنای آن پیش‌نویسی مبتنی بر شریعت اسلام است، باید لغو شود.

به گفته‌ی هشام قندیل، نخست‌وزیر مصر، محمد مرسی پیش از این شش حقوقدان و سیاستمدار را مأمور تشکیل هیأتی کرده که حکم رئیس‌جمهور را بررسی کنند و یک راه‌حل حقوقی برای به تعویق انداختن رفراندوم قانون اساسی بیابند.

در پی آن محمد سلیم العوا، رئیس این هیأت، شامگاه شنبه نتایج مذاکرات این هیأت را اعلام کرد. وی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: حکم رئیس‌جمهور از این لحظه لغو می‌شود.

دکتر محمد سلیم العوا که از سوی محمد مرسی ریاست هیأت بررسی بحران را برعهده دارد، از نظریه‌پردازان اسلامی است که از او به عنوان یک مسلمان معتدل و دمکرات نام برده می‌شود. وی پیش از این نامزد آخرین انتخابات ریاست‌جمهوری مصر بود.

العوا گفت، به جای حکم پیشین حکم جدیدی صادر شده است. در این حکم این عبارت که تصمیم‌های رئیس‌جمهور فرای احکام قوه قضائیه است، لغو شده است.

در حکم جدید پیش‌بینی شده است، در صورتی که اکثریت مردم در رفراندومی که شنبه‌ آینده برگزار می‌شود با پیش‌نویس قانون اساسی مخالفت کنند، انتخابات جدید برای تعیین یک مجمع جدید تدوین قانون اساسی برگزار خواهد شد.

العوا افزود، تغییر تاریخ رفراندوم قانون اساسی از نظر حقوقی امکا‌ن‌پذیر نیست.

سلیم العوا گفت، رئیس‌جمهور از تمام گروه‌هایی که در این مشورت‌ها حضور نداشته‌اند، خواسته است که پیشنهادات خود برای تغییر پیش‌نویس قانون اساسی را مطرح کنند.

حضور سنگین مردم خشمگین در خیابان‌ها مرسی را مجبور کرده بود از نیروهای اپوزیسیون بخواهد تا روز شنبه با او گفت‌وگو کنند. این دعوت فقط با استقبال شمار قلیلی از شخصیت‌های اپوزیسیون روبه‌رو شد.(دویچه وله)