صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

موافقت ناتو با استقرار موشک‌های پاتریوت در ترکیه

موافقت ناتو با استقرار موشک‌های پاتریوت در ترکیه

وزرای خارجه ناتو در نشست خود در بروکسل با درخواست ترکیه برای استقرار سامانه موشکی پاتریوت در مرز این کشور با سوریه موافقت کردند. هدف از استقرار این سامانه حفاظت از خاک ترکیه در برابر حملات احتمالی عنوان شده است. ۲۸ کشور عضو ناتو در نشست بروکسل اعلام کردند که هدف از استقرار سیستم دفاعی موشکی پاتریوت جلوگیری از حملات رژیم بشار اسد، رئیس جمهور سوریه به خاک ترکیه است.

قرار است که آلمان، هالند و آمریکا موشک‌های پاتریوت را طی چند هفته دیگر به ترکیه بفرستند.

گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان در نشست روز چهار شنبه گفت، در هفته جاری کابینه این کشور در مورد اعزام موشک‌های پاتریوت به ترکیه تصمیم خواهد گرفت و از مجلس این کشور نیز خواسته می‌شود، تصمیم خود در این مورد را اعلام کند.
در باره شمار دقیق موشک‌ها و محل استقرار آن‌ها تا کنون تصمیمی اتخاذ نشده است.

بنا بر اظهارات دیپلمات‌ها از بروکسل، وزاری خارجه ناتو در بیانیه‌ای اعلام کردند، این سامانه موشکی دفاعی تنها به دلیل حفاظت و دفاع از خاک ترکیه، متحد ناتو مستقر می‌شود. طبق این بیانیه، ترکیه حق ندارد از این سامانه برای اهدافی دیگر، نظیر کنترل منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه استفاده کند.

وزیر خارجه روسیه روز سه‌شنبه (۴ دسامبر) در بروکسل گفت، روسیه هیچ مخالفتی با استقرار موشک‌های پاتریوت در ترکیه ندارد، بلکه تنها دغدغه این کشور این است که در مورد تهدید خاک ترکیه از جانب سوریه اغراق نشده باشد. سرگئی لاوروف گفت:«ما هیچ اعتراضی نداریم و در استفاده ترکیه از قراردادهای ناتو دخالت نخواهیم کرد.» لاوروف ادامه داد: «ما تنها به این نکته اشاره میکنیم که در مورد تهدید نباید مبالغه شود. بله حملات توپخانه‌ای (به خاک ترکیه) اتفاق افتاده اما ما معتقد به عمدی بودن آن نیستیم.»
وزیر خارجه روسیه با ابراز نگرانی از این‌که اختلافات ترکیه و سوریه هر چه بیشتر رنگ "نظامی" به خود بگیرد، خبر انتقال سلاح‌های شیمیایی در سوریه را مورد تردید قرار داد.

او گفت، روسیه موارد مربوط به این موضوع را همواره تحت کنترل دارد و هر بار معلوم میشود که چنین اتفاقی نیافتاده است.

سامانه موشکی پاتریوت به سامانه‌ای دفاعی گفته میشود که توانایی مقابله با موشک‌های دوربرد تاکتیکی، موشک‌های کروز، موشک‌های بالدار و همچنین هواپیماهای پیشرفته را دارا است. این سامانه توسط شرکت آمریکایی ریتئون (Raytheon) ساخته شده است.

رویترز در گزارشی در این مورد مینویسد، به نظر میرسد که موشک‌های پاتریوت با توجه به ویژگی آنها چندان برای دفاع در برابر حملات توپخانه‌ای که تاکنون به عنوان خطر اصلی در مناطق مرزی ترکیه با سوریه مطرح شده مناسب نباشند. این سامانه موشکی در سال ۱۹۹۱ توسط آمریکا در جنگ عراق به کار گرفته شد تا ارتش این کشور بتواند موشک‌های اسکاد عراق را شکار کند. آلمان نیز باتری‌های پاتریوت خود را که ساخت سال‌های دهه ۸۰ است، برای هدفی مشابه به اسرائیل ارائه کرده است. (دویچه وله)