صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دبیرکل ناتو: موشک‌های پاتریوت در ترکیه تحت فرمان ناتو خواهند بود

دبیرکل ناتو: موشک‌های پاتریوت در ترکیه تحت فرمان ناتو خواهند بود

دبیرکل ناتو اعلام کرد، فرماندهی و کنترل موشک‌های پاتریوت که قرار است در مرز میان ترکیه با سوریه مستقر شوند باید تحت کنترل ناتو باشد.

به نوشته روزنامه تودی زمان، آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو در مصاحبه‌ای با شبکه خبری ان.تی‌.وی ترکیه گفت، موشک‌های پاتریوت توسط نیروهای ائتلاف ناتو در منطقه مرزی سوریه و ترکیه مستقر می‌شوند و فرماندهی و کنترل آن‌ها نیز برعهده این ائتلاف است. البته ترکیه نیز خود یکی از کشورهای عضو ناتو محسوب می‌شود.

ترکیه چهارشنبه گذشته به صورت رسمی از ناتو درخواست کرد تا این موشک‌ها را برای مقابله با تهدیدهای صورت گرفته از سوی سوریه در مرز میان دو کشور مستقر کند. آنکارا بیم آن را دارد که اوضاع موجود در منطقه مرزی به سرعت رو به وخامت برود، به همین دلیل خواستار حمایت نظامی است.

ترکیه پس از چند هفته مذاکرات با متحدان ناتو درخصوص چگونگی افزایش امنیت در منطقه مرزی 900 کیلومتریش با سوریه درخواست رسمی خود را به ناتو اعلام کرد. عصمت ایلماز، وزیر دفاع ترکیه پیشتر اعلام کرده بود که سامانه کنترل فرماندهی اروپایی ناتو مسئول فرماندهی موشک‌های پاتریوت است و مقام‌های ترکیه‌ای نیز در این سامانه کنترل موشک‌ها حضور خواهند داشت.حسین چلیک، معاون رئیس حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه نیز در یک مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد که آنکارا در حال بررسی این مساله است.

دبیرکل ناتو در ادامه افزود: ائتلاف عجله‌ای برای برداشتن گام‌های آتی در خصوص حمایت از ترکیه نخواهد داشت و ناتو تصمیم خواهد گرفت تا طی چند روز آینده درخواست ترکیه را برای استقرار موشک‌های پتریوت در مرز این کشور با سوریه مورد بررسی قرار دهد.

وی ادامه داد یک گروه از کارشناسان ناتو با مقام‌های ترکیه‌ای درخصوص بررسی این مساله که چه منطقه‌ای برای استقرار این موشک‌ها بهتر است، مذاکره می‌کنند.

وی درخصوص نگرانی‌های روسیه درباره استقرار این موشک‌ها اعلام کرد: عصبانیت مسکو یک نگرانی مشروع نیست.روسیه پنجشنبه گذشته به صورت واضح مخالفت خود را با استقرار این موشک‌ها در منطقه مرزی سوریه با ترکیه اعلام کرده بود چرا که آن را عاملی بر افزایش تنش‌های منطقه‌ای می‌داند.

دبیرکل ناتو هم‌چنین درخصوص تامین مالی و هزینه موشک‌های پاتریوت اعلام کرد که کشور میزبان به تامین مالی این موشک‌ها می‌پردازد و این موشک‌ها قابلیت و توانایی دفاعی کامل علیه هرگونه تهدید در منطقه را دارند.