صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بیش از یکصد نفر در اعتراضات به افزایش اختیارات رئیس‌جمهور مصر مجروح شدند

بیش از یکصد نفر  در اعتراضات به افزایش اختیارات رئیس‌جمهور مصر مجروح شدند

عصر روز جمعه صدها نفر در میدان تحریر تجمع کردند. گفته شد که قرار است این معترضان برای یک هفته در میدان تحریر مستقر باشند، ولی روز گذشته تنها تعداد اندکی از آنها همچنان در میدان حضور داشتند.

آنها به قانون جدیدی معترض هستند که براساس آن، اختیارات رئیس‌جمهور افزایش یافته است.

مقامات مصر نیز اعلام کرده‌اند که در درگیری‌های مرتبط با مصوبه جدید رئیس‌جمهور در مناطق مختلف این کشور بیش از یکصد نفر زخمی شده‌اند.

مخالفان محمد مرسی، رئیس‌جمهور مصر، در طول جمعه شب حدود ۲۰ چادر سفیدرنگ را در میانه میدان تحریر در منطقه مرکزی قاهره به پا کردند.

سازمان‌دهندگان این اعتراض گفتند که بیش از ۲۰ گروه مختلف به این تجمع یک هفته‌ای پیوسته‌اند.

از زمان انتشار خبر برگزاری این تجمع، تعداد معترضان در میدان تحریر از چند صدنفر تا چند هزار نفر متغیر بوده است ولی صبح روز گذشته تعداد کمی از آنها در محل بودند.

هرچند گزارش شده است که مخالفان رئیس‌جمهور مصر به دنبال سازمان دادن تجمعاتی دیگر هستند.

کاربران در سایت توییتر در پیام‌هایی متعدد گفتند که به دلیل استفاده پولیس از گاز اشک‌آور ناچار شده‌اند از محل تجمع دور شوند.

آقای مرسی روز پنجشنبه، ۲۲ نوامبر، در اطلاعیه‌ای، عدم‌تبعیت از دستورات و تصمیمات خود را ممنوع کرد.

به این ترتیب، دادگاه‌های مصر نمی‌توانند تصمیمات رئیس‌جمهور را لغو کنند. از جمله دیگر نمی‌توانند شورایی را که در حال تنظیم پیش‌نویس قانون اساسی جدید مصر است، منحل کنند.

در فرمان آقای مرسی آمده است که تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی جدید مصر، هیچ نهادی حق اقدام برای لغو دستورات رئیس‌جمهور را ندارد.

در این مصوبه جدید، بر محاکمه دوباره برخی از مقامات و ماموران حکومت سابق مصر نیز تاکید شده و هرگونه چالش علیه این فرمان ممنوع اعلام شده است.

روز جمعه آقای مرسی در دفاع از این مصوبه جدید در جمع هوادارانش گفت که در حال هدایت مصر در مسیر آزادی و دموکراسی است.

دولت آمریکا نسبت به آنچه در مصر رخ می‌دهد، ابراز نگرانی کرده است.تظاهرات کنندگان می‌گویند که رئیس‌جمهور کنونی مصر در حال تبدیل شدن به همان دیکتاتوری است که پیش از این، برای نزدیک به ۳۰ سال در مصر حاکم بود. (بی بی سی)