صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کابینه اسرائیل آتش‌بس پیشنهادی مصر را بررسی می‌کند

کابینه اسرائیل آتش‌بس پیشنهادی مصر را بررسی می‌کند

همزمان با تشدید تلاش های دیپلماتیک برای متوقف کردن عملیات نظامی در غزه، مقامات ارشد دولت اسرائیل برای بررسی طرح آتش بس پیشنهادی مصر تشکیل جلسه داده‌اند.

صبح روز سه شنبه، (٢٠ نوامبر)، و در هفتمین روز از آغاز حملات هوایی به نوار غزه، رادیو اسرائیل گزارش کرد که وزیران اصلی عضو کابینه ائتلافی طرح دولت مصر برای توقف عملیات نظامی بین ارتش اسرائیل و تشکیلات حماس در غزه را در جلسه‌ای به ریاست بینامین نتانیاهو، صدراعظم، بررسی می کنند.

به گزارش رادیو اسرائیل، قرار است در این جلسه در مورد توقف حملات به غزه یا گسترش عملیات هوایی و دریایی و احتمالا آغاز عملیات زمینی تصمیم گیری شود.خبر تشکیل جلسه دولت اسرائیل در حالی گزارش می شود که حملات نظامی اسرائیل به غزه در شبانه روز گذشته نیز ادامه داشته اما طی ساعات شب، عمدتا علیه هدف های واقع در حومه شهر غزه به اجرا گذاشته شده است.

به گفته منابع شفاخانه ای فلسطینی در غزه، این حملات تا کنون بیش از یکصد کشته برجای گذاشته و خبرنگاران خارجی نیز تخریب گسترده از جمله ویرانی تاسیسات اداری جنبش حماس را گزارش کرده اند. همچنین موشک پرانی به سوی اسرائیل نیز ادامه داشته و تعدادی از آنها به زمین اصابت کرده و تا کنون سه اسرائیل در اثر اصابت موشک به مناطق مسکونی کشته و تعدادی زخمی شده اند.

به گفته شاهدان عینی، شماری از موشک های پرتاب شده توسط دفاع ضد موشکی اسرائیل منهدم شده است.

ناظران گفته اند انهدام موشک های حماس در آسمان اسرائیل به منزله سنجش کارآیی شبکه دفاع موشکی اسرائیل علیه حملات موشکی است در حالیکه گفته می شود برخی از موشک هایی که حماس به سوی شهرهای اسرائیل پرتاب کرده، ساخت ایران بوده است.
همزمان، دولت مصر که معمولا نقش رابط بین اسرائیل و حماس را برعهده می گیرد، کوشیده است تا دو طرف را به توقف عملیات نظامی قانع کند.

اگرچه جزئیات طرح آتش بس مصر اعلام نشده، اما گفته می شود که در آن، از اسرائیل و فلسطینیان خواسته شده است حملات متقابل را متوقف کنند و به بررسی عوامل بروز درگیری بپردازند.(بی بی سی)