صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کشورهای غربی دیپلمات‌های سوریه را اخراج کردند

کشورهای غربی دیپلمات‌های سوریه را اخراج کردند

کشتار بیش از یکصد شهروند غیرنظامی سوریه با واکنش شدید جامعه جهانی رو به رو شده و گروهی از کشورها دیپلمات‌های سوریه را اخراج کرده‌اند. فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه روز سه شنبه، ۲۹ می در پاریس به خبرنگاران گفت سفیر سوریه در پاریس از این کشور اخراج شده است.

آقای اولاند گفت که سفیر سوریه در فرانسه، امروز یا فردا خاک آن کشور را ترک خواهد کرد. رئیس‌جمهور فرانسه روز سه شنبه در پاریس از برپایی نشست موسوم به دوستان سوریه در پاریس در ماه جولای خبر داد.
خبرگزاری رسمی آلمان نیز از اخراج سفیر سوریه از این کشور خبر داده است.

دولت استرالیا نیز روز سه شنبه دو دیپلمات سوری را از آن کشور اخراج کرد و دولت بریتانیا هم گفته که سه دیپلمات این کشور از جمله کاردار سوریه را از لندن اخراج خواهد کرد.
کانادا نیز گفته است تمام دیپلمات‌های سوریه را از این کشور اخراج کرده است.

اخراج دیپلمات‌های سوریه پس از کشتار بیش از یکصد غیرنظامی در شهر حوله در سوریه توسط نیروهای دولتی صورت می‌گیرد.
این کشتار واکنش شدید جامعه جهانی را به دنبال داشته و بیشتر کشورها با شدیدترین لحن ممکن آن را محکوم کرده‌اند.

به دنبال کشتار غیر نظامیان، بریتانیا و آمریکا فشارهای دیپلماتیک خود بر دولت بشار اسد را افزایش داده‌اند و احتمال می‌رود برخی از کشورها از جمله ایتالیا و آمریکا نیز تا ساعاتی دیگر دست به اقدامات مشابهی بزنند.
در همین حال شورای حقوق بشری سازمان ملل گفته است تحقیقاتش در باره کشتار غیرنظامیان در شهر حوله نشان می‌دهد که بسیاری از قربانیان از جمله کودکان به نحوه خودسرانه به قتل رسیده بودند.

یک سخنگوی این شورا گفت ناظران سازمان ملل در سوریه دریافته‌اند که تعدادی کمتر از ۲۰ نفر به دلیل شلیک توپخانه کشته شدند.
کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب نیز روز سه شنبه در دمشق، پایتخت سوریه با بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه دیدار کرده است.

سرمنشی سابق سازمان ملل پیش از این دیدار، مرگ این افراد را یک جنایت وحشتناک خوانده بود که عواقب جدی به دنبال خواهد داشت. آقای عنان به دولت سوریه هشدار داده که برای نشان دادن جدیت خود در حل صلح آمیز بحران سوریه، باید قدم‌های روشن و صریحی بردارد. (بی بی سی)