صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آمانو با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار کرد

آمانو با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار کرد

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که در ساعات اولیه روز دوشنبه، ۲۱ می وارد تهران شد، در نخستین دیدار خود با مقام های ایرانی با فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در محل این سازمان گفت‌وگو کرد.

هنوز گزارشی از جرئیات و موضوع گفت‌وگوی این دو گزارشی منتشر نشده است. آقای آمانو که برای نخستین بار به ایران سفر کرده، قرار است با علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه و سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ایران نیز دیدار کند. آقای آمانو، در میدان هوایی تهران مورد استقبال علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی اتمی و نمایندگان وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی ایران قرار گرفت.

هرمان ناکائرتس، رئیس بازرسان و رافائل گروسی، معاون مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در این سفر آقای آمانو را همراهی می کنند. روز جمعه آژانس بین المللی انرژی اتمی به طور غیر منتظره اعلام کرد که آقای آمانو در آستانه نشست اعضای گروه ۱+۵ با ایران در بغداد، به تهران می رود.

به گفته آژانس بین المللی انرژی اتمی، آقای آمانو با مقامات عالی‌رتبه ایران بر سر موضوعاتی که تامین‌کننده منافع دو طرف باشد نیز گفت‌وگو خواهد کرد.

یک منبع نزدیک به آقای آمانو به خبرنگار بی بی سی گفت که مقامات آژانس امیدوارند که این مذاکرات در فضایی مثبت انجام شود.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه در پی اعلام برنامه سفر آقای آمانو به تهران گفت که این سفر را به فال نیک می گیرد و گفت: در سفر مدیرکل آژانس بحث مدالیته و چارچوب کاری جدید برای رفع ابهامات و سئوالات آژانس مورد توجه است و ما امیدواریم توافق بر سر تدوین مدالیته جدید میان دو طرف صورت گیرد.

نشست گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه به علاوه آلمان روز چهارشنبه، سوم جوزا در بغداد برگزار می شود. در این نشست کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز حضور خواهد داشت. (بی بی سی)