صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ناراضی چینی با خانواده اش عازم آمریكا شد

ناراضی چینی با خانواده اش عازم آمریكا شد

مقام های آمریكا اعلام كردند:چن گوانگ چنگ فعال نابینای چینی روز شنبه به همراه خانواده خود با هواپیما عازم آمریكا شد. به گزارش خبرگزاری فرانسه از پكینگ، با پرواز چن به آمریكا،به هفته ها ابهام و بلاتكلیفی برای وی دركشورش پایان داده شد.

ویكتوریا نولند سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا در بیانیه ای گفت: ما می توانیم تایید كنیم كه چن گوانگ چن، همسر و دو فرزندش چین را ترك كردند و در راه آمریكا هستند تا مطالعات خود را در دانشگاهی آمریكایی ادامه دهد.

چن كه 40 سال دارد، یك ماه پیش خانه روستایی خود را به قصد سفارتخانه آمریكا در پكن ترك كرد و بعدا به خاطر ایمنی خود و خانواده اش خواستار ترك چین شد. چن پیش از ترك چین به مدت بیش از دو هفته در شفاخانه ای در پكینگ در انتظار به سر می برد.
چن و همسر و دو فرزند جوانش گذرنامه خود را برای ترك چین در میدان هوایی پكینگ دریافت كردند.

چن گوانگ‌چنگ، که نابیناست، در سال ۲۰۰۵ به دلیل انتقاد از آنچه که سقط جنین و عقیم سازی اجباری در منطقه سکونت خود می خواند، بازداشت شد و سال بعد، دادگاه پس از یک محاکمه کوتاه، او را به چهار سال حبس محکوم کرد.

آقای چن پس از خاتمه دوران محکومیت زندان، در خانه خود تحت نظر قرار گرفت اما شش روز پیش، موفق شد از بازداشت خانگی بگریزد و گفته شدکه به سفارت آمریکا در پکینگ پناهنده شده است هر چند مقامات آمریکایی رسما این گزارش ها را تایید نکرده بودند.