صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اولاند پس از ادای سوگند به دیدار مرکل رفت

اولاند پس از ادای سوگند به دیدار مرکل رفت

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور جدید فرانسه، تنها ساعتی پس از به دست گرفتن زمام امور این کشور، راهی برلین، پایتخت آلمان شد و با آنگلا مرکل، صدر اعظم این کشور دیدار کرد. رهبران دو قطب اصلی اقتصاد در منطفه یورو پس از دیدار و گفتگو در برابر خبرنگاران حاضر شدند و از همکاری نزدیک برای حل بحران اقتصادی در منطقه یورو سخن گفتند.

خانم مرکل و آقای اولاند هر دو بر محدود کردن بدهی های یونان، بحران زده ترین کشور عضو محدوده یورو تاکید کردند و بنا گذاشتند که تا چند روز دیگر (۲۳ می) مذاکراتی را در ارتباط با حل بحران اقتصادی در محدوده اتحادیه اروپا صورت دهند.
فرانسوا اولاند که نخستین رئیس جمهور چپگرای فرانسه پس از ۱۷ سال است، با این سفر که شاید در نوع خود رکوردی جدید برای سفر خارجی یک رئیس جمهور پس از مراسم سوگند یاد کردن محسوب شود، تاحدودی به نگرانی ها از اختلاف نظر احتمالی میان پاریس و برلین بر سر نگرش به بحران یورو پایان داد.

پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، بسیاری از طرفداران نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری سابق فرانسه، اشتراک نظر و ارتباط صمیمی میان او و صدر اعظم آلمان را یکی از نقاط قوت اتحادیه اروپا برای عبور از بحران منطقه یورو می دانستند.

آقای اولاند ساعتی پیش از اولین سفر رسمی خود به عنوان رئیس جمهور فرانسه، در ساعات اولیه صبح روز سه شنبه ۱۵ می با موتر وارد محوطه کاخ الیزه شد و مورد استقبال آقای سارکوزی قرار گرفت.پیش از اجرای مراسم رسمی اعلام آغاز دوره جدید ریاست جمهوری، آقایان سارکوزی و اولاند به طور خصوصی با یکدیگر ملاقات کردند که در جریان آن، رئیس جمهوری سابق رمز زرادخانه های هسته ای فرانسه را به رئیس جمهوری منتخب تحویل داد.

پس از این ملاقات چهل دقیقه ای، نیکلا سارکوزی و همسرش کارلا برونی کاخ الیزه را ترک کردند و مراسم رسمی اعلام زمامداری آقای اولاند آغاز شد.در این مراسم، فرانسوا اولاند حمایل و نشان صلیب اعظم لژیون دونور، عالیترین نشان دولتی فرانسه، و منشور آن را دریافت کرد و پس از آنکه رئیس دادگاه قانون اساسی نتیجه نهایی مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری را قرائت کرد، رسما رئیس جمهوری فرانسه اعلام شد.

آقای اولاند در نخستین سخنرانی خود در مقام رئیس جمهوری فرانسه، قول داد که با بورس بازی مالی مقابله کند و در صدد گشودن راهی نو در اروپا برآید هر چند تاکید کرد که دولت او بدهی سنگین دولت های قبلی را به ارث برده است. (بی بی سی)