صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مذاکرات هسته‌ای ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آغاز شد

مذاکرات هسته‌ای ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آغاز شد

مذاکرات هسته‌ای ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۲۵ثور در ویانا برگزار شد. هرمان ناکارتس، از کارشناسان ارشد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در محل برگزاری نشست با ایران گفته است که گفت‌وگوهای امروز حول مسائل فنی و سوالات پاسخ داده نشده انجام می شود.

دور جدید گفت‌وگوهای ایران با نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در شرایطی انجام می‌شود که درخواست کارشناسان آژانس برای بازدید از سایت بحث‌برانگیز پارچین در تهران، همچنان بی‌پاسخ مانده است. کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سال گذشته در دو سفر جداگانه به تهران، درباره روند فعالیت‌های هسته‌ای ایران با مقامات این کشور گفت‌وگو کردند و خواهان بازدید از سایت نظامی پارچین در تهران شدند. ولی با آن که ایران در حوت گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که به شرط تعیین چارچوب و مدالیته همکاری دو طرف، اجازه بازدید از سایت پارچین را به بازرسان آژانس خواهد داد، تاکنون امکان چنین بازدیدی فراهم نشده است.

ایران می‌گوید که پیش از این در سال ۲۰۰۵ میلادی به نمایندگان آژانس اجازه بازدید از پارچین را داده است و در آن زمان مشخص شده است که هیچ نشانه‌ای از مواد هسته‌ای در این سایت وجود ندارد.
کشورهای غربی همواره ایران را متهم کرده‌اند که برنامه‌های هسته‌ای خود را با اهدافی نظامی دنبال می‌کند.

اما ایران با رد این ادعاها تاکید دارد که فعالیت‌های هسته‌ایش به منظور تامین منابع انرژی و با اهدافی صلح‌جویانه انجام می‌شود. با این حال، مقامات آمریکا و اتحادیه اروپا به منظور واداشتن ایران برای صرفنظر از آن بخشی از برنامه‌های هسته‌ای خود که خطرناک توصیف شده‌اند، تحریم‌هایی را علیه این کشور اعمال کرده‌اند که تا دو ماه آینده اجرایی خواهند شد. رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس این تحریم‌ها را فاقد مبنای قانونی و ناعادلانه توصیف کرده و گفته است: به غیر از تحریم‌هایی که براساس مصوبات شورای امنیت ملی اعمال شده، یکسری قطعنامه‌ها و تحریم‌ها به صورت یکجانبه از سوی آمریکا و کشورهای اروپایی اعمال شده است. (بی بی سی)