صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نتانیاهو بزرگترین ائتلاف تاریخ اسرائیل را تشکیل می‌دهد

نتانیاهو بزرگترین ائتلاف تاریخ اسرائیل را تشکیل می‌دهد

حزب اصلی مخالف در پارلمان اسرائیل با ورود به دولت ائتلافی موافقت کرده است. بامداد سه شنبه، ۸ می، منابع خبری اسرائیل گزارش کردند که بنیامین نتانیاهو، صدراعظم، اعلام کرده است که کابینه ائتلافی جدیدی را تشکیل داده و دفتر شیمون پرز، رئیس جمهوری را از تشکیل دولت جدید مطلع ساخته است.

براساس گزارش های خبری، حزب کادیما، که حزب اصلی مخالف در پارلمان اسرائیل بوده است، با ورود به کابینه ائتلافی موافقت کرده و به این ترتیب، زمینه تشکیل بزرگترین ائتلاف در تاریخ اسرائیل را فراهم آورده است.

خبر تشکیل دولت ائتلافی جدید تنها ساعاتی پس از آن انتشار یافت که آقای نتانیاهو گفت که به منظور تشکیل دولتی نیرومند و با ثبات، تصمیم گرفته است پارلمان کنونی را منحل و انتخابات پیش از موعد را در ماه سپتمبر سال جاری برگزار کند.ظاهرا مذاکرات بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود، و شائول موفاز، رهبر کادیما، در طول ساعات دوشنبه شب ادامه داشت و نتیجه آن در بامداد روز سه شنبه اعلام شد.

دوره کنونی کنست - پارلمان اسرائیل - سال ۲۰۱۳ به پایان می رسد اما قوانین اسرائیل به صدراعظم اجازه می دهد تا در صورت تمایل، درخواست انحلال پارلمان را به رئیس جمهوری تسلیم کند.

در انتخابات سال ۲۰۰۹، حزب راستگرای لیکود بیست و هفت کرسی از یکصد و بیست کرسی پارلمان را در اختیار گرفت و آقای نتانیاهو برای تشکیل دولت، ناگزیر از ائتلاف با تعدادی از احزاب کوچکتر شد.

در روزهای اخیر، گزارش هایی حاکی از بروز اختلاف نظر بین صدراعظم و تعدادی از احزاب مذهبی تندرو عضو دولت ائتلافی انتشار یافته بود.

براساس این گزارش ها، دلیل اصلی بروز اختلاف نظر در کابینه ائتلافی، رای اخیر دادگاه در مورد غیرقانونی بودن قانون طال بوده که طلاب علوم دینی یهودی را از انجام خدمت نظام وظیفه معاف می کند.

به نظر مخالفان این قانون، معافیت طلاب به منزله تبعیض در میان شهروندان اسرائیل است در حالیکه احزاب مذهبی تندرو ظاهرا خواستار اقدام برای حفظ این قانون بوده اند.

گفته می شود که یکی از شرط های کادیما برای ورود به کابینه ائتلافی، لغو قانون طال بوده است. (بی بی سی)