صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اولاند: فرانسه تغییر را انتخاب کرد

اولاند: فرانسه تغییر را انتخاب کرد

اولاند، دومین رئیس‌جمهور سوسیالیست فرانسه، در نطق پیروزی خود گفت فرانسه به تغییر رای داد. او تاکید کرد رئیس‌جمهور کسانی که به وی رای نداده‌اند نیز خواهد بود. مقامات کشورهای غربی این پیروزی را تبریک گفتند.

فرانسه پس از نزدیک به دو دهه به یک سوسیالیست به عنوان رئیس‌جمهور کشور رای داد. فرانسوا اولاند روز یک‌شنبه، ۷ می با شکست رقیب خود نیکلا سارکوزی، رئیس‌جمهور فعلی این کشور، به ریاست‌جمهوری انتخاب شد.

به این ترتیب فرانسوا اولاند بعد از فرانسوا میتران، دومین رئیس‌جمهور سوسیالیست فرانسه خواهد بود و به سلطه ۱۷ ساله‌ی گلیست‌ها در این کشور پایان خواهد داد.

رئیس جدید کاخ الیزه یکشنبه شب در اولین سخنرانی خود پس از پیروزی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در شهر تول فرانسه، زادگاهش، گفت:«امروز فرانسه تغییر را انتخاب کرد.»

وی گفت: «رای‌دهندگانی بودند که به من رای ندادند به آن‌ها می‌گویم که صدای آن‌ها را شنیدم و رئیس‌جمهورهمه خواهم بود.»

وی گفت: «بسیاری از ما برای چنین لحظه‌ای سال‌ها انتظار کشیده‌ایم. برخی از جوان‌ترها که در میان ما هستند هرگز از این موضوع اطلاع نداشته‌اند. بعضی از ما تجربه‌ی بارها ناامیدی و خاطرات تلخ را داریم.» وی افزود: «افتخار می‌کنم که توانستم امید را بازگردانم.»

او بیان کرد: «نخستین وظیفه رئیس‌جمهور فرانسه این است که مردم را گرد هم آورد و به چالش‌های پیش‌رو کشور بپردازد.» وی گفت که «باید بدهی‌های دولتی را کاهش داده و کسری‌ها را کنترل کنیم. باید اطمینان ایجاد کنیم که همه افراد به خدمات عمومی دسترسی دارند. برابری برای همه شهروندان کشور باید برقرار شود. خصوصاَ به فکر ولایت‌ها و مناطق روستایی هستم.» اولاند در نطق خود تاکید کرد که آموزش و پرورش اولویت دولت او خواهد بود.

در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه (۲۲ اپریل) حدود هشتاد درصد واجدان شرایط شرکت کردند. در دور اول نیکلا ساکوزی ۱۸ / ۲۷ درصد و فرانسوا اولاند ۷۶ / ۲۸ درصد آرا را به خود اختصاص دادند. در دور دوم انتخابات که روز گذشته برگزار شد با شمارش ۹۵ درصد آرا مشخص شد که ۶۷/ ۵۱ درصد به اولاند و۳۳/ ۴۱ به سارکوزی رای داده‌اند.

به گزارش وزارت کشور فرانسه میزان مشارکت در انتخابات نیز ۸۱ درصد بود.اولاند تا روز ۱۶ می کار خود را به عنوان رئیس‌جمهور فرانسه آغاز خواهد کرد. وی به عنوان رئیس‌جمهور این کشور در اواخر ماه جاری میلادی در نشست ناتو در شیکاگو شرکت خواهد کرد. وی همچنین در اواخر ماه جون در نشست گروه ۲۰ در مکزیک شرکت خواهد جست. (دویچه وله)