صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

استعفای مسئول هیات ناظران اتحادیه عرب در سوریه

استعفای مسئول هیات ناظران اتحادیه عرب در سوریه

همزمان با برگزاری نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب در قاهره، پایتخت مصر، محمد الدابی، مسئول هیات ناظران اتحادیه عرب در سوریه از سمت خود استعفا کرد.

براساس گزارش های دریافتی، از عبدالله خطیب، وزیر امور خارجه سابق اردن به عنون نماینده جدید اتحادیه عرب در سوریه نام برده می شود.

به گفته مقامهای این اتحادیه، اعزام یک هیات مشترک با سازمان ملل متحد به سوریه و به رسمیت شناختن گروه اصلی اپوزیسیون سوریه، از جمله طرح هایی است که در نشست روز یکشنبه ۱۲ فبروری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

اتحادیه عرب ماموریت ناظرانش را در سوریه به دلیل افزایش خشونت ها در این کشور در هشتم دلو به حال تعلیق در آورد.

نشست اتحادیه عرب پس از آن برگزار می شود که قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد با وتوی روسیه و چین روبرو شد.

به گفته مقامهای این اتحادیه، اعزام یک هیات مشترک با سازمان ملل متحد به سوریه و به رسمیت شناختن گروه اصلی اپوزیسیون سوریه، از جمله طرح هایی است که در این اجلاس مورد بررسی وزرای امور خارجه کشورهای عضو قرار می گیرد.

در همین حال ایمن الظواهری، رهبر القاعده با انتشار یک پیام ویدوئوی حمایت خود را از اعتراضات ضد دولتی در سوریه اعلام کرده است.

رهبر القاعده در این پیام ویدوئویی که امروز منتشر شده از مردم سوریه خواسته است تا به جای اتکا به حمایت غرب و کشورهای عربی، برای تغییر شرایط به تلاش های خود متکی باشند.

آقای الظواهری در این پیام دولت سوریه را رژیمی سرطانی توصیف کرده است که آزادی مردم این کشور را سرکوب می کند.

رهبر القاعده در پیامش از پیکارجویان مسلمان در کشورهای عراق، اردن، لبنان و ترکیه خواسته تا از برادرانشان در سوریه حمایت کنند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی این روشن ترین نشانه از دخالت القاعده در اعتراضات سوریه است.

این پیام از سوی رهبرالقاعده در حالی منتشر شده است که پیشتر گزارش هایی از ورود پیکارجویان اسلام گرا از عراق، کشور همسایه، به سوریه منتشر شده بود.

آمریکا هم در اظهارنظری در باره بمب گذاری های اخیر در سوریه این اقدامات را به القاعده نسبت داده است.
(بی بی سی)