صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

صدراعظم هند: دیپلماسی بهترین راه‌حل مساله هسته‌ای ایران است

صدراعظم هند: دیپلماسی بهترین راه‌حل مساله هسته‌ای ایران است

مان موهان سینگ، صدراعظم هند، بعد از نشستی با رئیس شورای اروپا در روز جمعه ۱۰ فبروری در دهلی‌نو، گفته است که مشکلاتی در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد، ولی ما باور داریم که این موضوع می‌تواند و باید با بیشترین تاکید بر راه‌حل‌های دیپلماتیک حل و فصل شود.

هرمن وان رومپی، رئیس شورای اروپا، به همراه هیاتی از نمایندگان اتحادیه اروپا برای گفت‌وگو با مقامات رسمی هند به دهلی‌نو رفته است. آقای رومپی هم در دهلی نو به خبرنگاران گفت که طرفدار راه‌حل نظامی در قبال ایران نیست و هند می‌تواند از قدرت نفوذ خود استفاده کند تا ایران را بر سر میز مذاکره برگرداند.

دیدار نمایندگان اتحادیه اروپا با مقامات رسمی هند در راستای تشدید فشارها بر هند برای کاهش سطح روابط تجاری با ایران ارزیابی شده است.

ایران دومین تامین‌کننده نفت خام وارداتی هند بعد از عربستان سعودی به شمار می‌رود و کشورهای غربی به دنبال ترغیب مقامات هندی برای کاستن از میزان وابستگی اقتصاد هند به نفت ایران هستند. سفر هیات اروپایی به دهلی نو در شرایطی انجام شده است که دولت هند روز پنجشنبه، ۹ فبروری اعلام کرد که به دنبال گسترش تجارت با ایران است.

هند اعلام کرده است که در ماه میلادی جاری، هیاتی از بازرگانان و صاحبان صنایع این کشور به تهران می‌روند تا فرصت‌های تجاری با ایران را بررسی کنند.

با این حال، رئیس شورای اروپا بدون اشاره به طرح‌های تجاری هند، نسبت به بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران عمیقا ابراز نگرانی کرد.

اتحادیه اروپا روز دوشنبه، ۲۳ جنوری، اعلام کرد که در چارچوب افزایش فشارها بر ایران برای توقف فعالیت‌های هسته‌ای این کشور، خرید نفت خام ایران را متوقف می‌کند.دولت آمریکا نیز در ادامه تحریم‌های یکجانبه علیه ایران، اعلام کرده است که دارایی‌های تمام وزارتخانه‌های ایران و نهادهای متعلق به دولت از جمله بانک مرکزی ایران در آن کشور مسدود می‌شود. آمریکا در روزهای پایانی سال ۲۰۱۱ میلادی نیز محدودیت‌های بیشتری را برای مبادلات تجاری با ایران و بانک مرکزی این کشور اعمال کرده بود. (بی بی سی)