صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سرگئی لاوروف مذاکرات خود با بشار اسد را بسیار مفید خواند

سرگئی لاوروف مذاکرات خود با بشار اسد را بسیار مفید خواند

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، که به دمشق سفر کرده، مذاکرات خود با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را بسیار مفید توصیف کرد. به گفته آقای لاوروف، رئیس جمهور سوریه آمادگی خود را برای انجام گفتگو با تمام گروه‌های سیاسی در داخل سوریه اعلام کرده است.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت که آقای اسد نسبت به ادامه و گسترش ماموریت اتحادیه عرب در کشورش ابراز علاقه کرده است.

وزیر خارجه روسیه روز سه شنبه هفتم فبروری در حالی برای مذاکره با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به این کشور سفر کرده که فرانسه و ایتالیا در اعتراض به شدت گرفتن سرکوب معترضان، سفرای خود را از سوریه فراخوانده‌اند.

در همین حال تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از هواداران بشار اسد را که در خیابان های دمشق به استقبال آقای لاوروف آمده اند، نشان داده است.

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از آقای لاوروف خواسته است تا با استفاده از این فرصت برای بشار اسد روشن کند که تا چه حد در شرایط فعلی حکومت او در انزوا قرار دارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین از آقای لاوروف خواست تا بشار اسد را به پذیرش طرح اتحادیه عرب ترغیب کرده و مقدمات دولت انتقالی را فراهم کند.

روز دوشنبه آمریکا اعلام کرد که سفارتخانه اش را در دمشق تعطیل و تمامی کارکنان این سفارتخانه را از سوریه خارج کرده است.

بریتانیا هم به نشانه اعتراض با سیاست های سرکوبگرانه بشار اسد سفیرش را برای مشورت از این کشور فراخواند.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا ضمن انتقاد شدید از روسیه و چین به خاطر وتو کردن قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، گفته است که این اقدام آنها به معنای خیانت به مردم سوریه است.

رجب طیب اردوغان، صدراعظم ترکیه هم در آنکارا به نمایندگان پارلمان این کشور گفته است : ما با کشورهایی که حامی مردم سوریه هستند ابتکار عمل جدیدی را آغاز خواهیم کرد.

سخنگوی بان کی مون، سرمنشی سازمان ملل متحد هم افزایش خشونت ها در سوریه را غیرقابل قبول دانسته و از جامعه بین الملل خواست تا برای توقف خشونت ها در این کشور بر تلاش هایشان اضافه کنند. در همین حال، همزمان با سفر وزیر خارجه روسیه به دمشق، گزارش ها حاکی است که ارتش این کشور عملیات نظامی علیه مناطق مسکونی شهر حمص را با شدت بیشتری از سر گرفته است. (بی بی سی)