صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اوباما: اسرائیل هنوز درباره حمله به ایران تصمیم نگرفته است

اوباما: اسرائیل هنوز درباره حمله به ایران تصمیم نگرفته است

رییس جمهوری آمریکا می‌گوید فکر نمی‌کند که اسرائیل در خصوص حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران تصمیمی گرفته باشد. وی در عین حال بر تلاش آمریکا برای حل مسئله اتمی ایران از طریق دیپلماتیک تأکید کرد.

باراک اوباما در گفت‌و‌گو با شبکه خبری آمریکایی «ان بی سی» هر نوع فعالیت نظامی جدید در خلیج فارس را موجب ایجاد اختلال در این منطقه دانست و گفت: فکر نمی‌کنم اسرائیل (در قبال ایران) تصمیم گرفته باشد که چه کاری می‌خواهد انجام دهد.

وی افزود که با همپیمانان خود همکاری تنگاتنگی خواهد داشت تا مسئله هسته‌ای ایران را حل کند و ابراز امیدواری کرد که این مسئله به روش «دیپلماتیک» حل و فصل شود.

رییس جمهوری آمریکا در حالی این اظهارات را مطرح کرده است که مقام‌های مختلف اسرائیل در سال های اخیر بارها بحث حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران را در صورت شکست تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران به میان کشیده‌اند.

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا نیز به تازگی از «احتمال قوی» حمله هوایی اسرائیل به ایران در فصل بهار سخن به میان آورد. آقای اوباما روز یکشنبه تاثیر تحریم‌ها بر حکومت ایران را مورد تاکید قرار داد و در عین حال گفت که نگرانی اسرائیل از برنامه هسته‌ای ایران و امنیت خود به جاست.

رییس جمهوری آمریکا علیرغم تأکیدش بر روش‌های دیپلماتیک، خاطر نشان کرد که آمریکا در مواجهه با ایران هیچ گزینه‌ای را کنار نگذاشته است.

وی در این گفت‌وگو، از پاسخ به این پرسش که آیا در صورت قطعی شدن تصمیم اسرائیل برای حمله به ایران و پیش از آغاز این تهاجم، آمریکا در جریان این تصمیم قرار خواهد گرفت یا نه، خودداری کرد و تنها گفت: همفکری نظامی و اطلاعاتی میان ما و اسرائیل نزدیک‌تر از گذشته است.

همپیمانان اصلی اسرائیل در غرب بر این باورند که حمله یک‌جانبه به ایران تنها حکومت ایران را قوی‌تر می‌کند. ایران بارها هشدار داده است که به هرگونه تعرض علیه ایران، پاسخی درخور خواهد داد. باراک اوباما در خصوص خطر اقدامات تلافی‌جویانه جمهوری اسلامی در صورت مداخله نظامی غرب، تأکید کرد که در حال حاضر آمریکا شواهدی دال بر تمایل و ظرفیت تهران برای دست زدن به این گونه اقدامات مشاهده نمی‌کند.

اسرائیل و غرب بر این باورند که برنامه هسته‌ای ایران دارای ابعاد نظامی است و قصد دارند با اعمال تحریم‌های شدید، از پیشبرد فعالیت‌های هسته‌‌ای ایران جلوگیری کنند.

با این‌حال ایران بارها تأکید کرده است که تلاش‌های هسته‌ای اش دارای اهداف صلح‌آمیز است و دستیابی به انرژی هسته‌ای را حق خود می‌داند. (رادیو فردا)