صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزیر خارجه ایران: برای بدترین سناریوها آماده شده ایم

وزیر خارجه ایران: برای بدترین سناریوها آماده شده ایم

مقام های ایرانی می گویند که برنامه غنی سازی اورانیوم در کشورشان را حتی با گسترده تر شدن تحریم های جهانی متوقف نخواهند کرد.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران گفته است که کشورش در برابر تحریم های فزاینده جهانی بر سر برنامه های اتمی ایران، بدترین سناریوها را بررسی کرده و برای هرگونه رویارویی احتمالی آماده می شود.

وزیر امور خارجه ایران در گفت و گو با شبکه تلویزیونی المنار لبنان همچنین از موضع چین و روسیه در وتوی قطعنامه علیه سوریه استقبال کرده است.

آقای صالحی گفته است که روسیه و چین دو عضو دایم شورای امنیت از طراحی غربی ها برای آینده منطقه آگاه هستند و در این مساله هوشیارانه عمل می‌کنند. روسیه و چین از حامیان ایران در جریان مناقشه اتمی این کشور هستند و در برابر کشورهای غربی به طور نسبی از ایران حمایت می کنند.روسیه و چین روز شنبه ۴ فبروری قطعنامه شورای امنیت درباره سوریه را وتو کردند. پیش نویس این قطعنامه، خشونت ها در سوریه را محکوم می کرد.

کشورهای غربی اقدام روسیه و چین در وتوی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در محکومیت خشونت علیه تظاهرکنندگان ضددولتی را محکوم کرده اند و آمریکا آن را فروختن مردم سوریه از سوی روسیه و چین و محافظت از یک جبار بزدل یعنی حکومت بشار اسد توصیف کرده است.

آقای صالحی گفته است در زمانی که همچنان فعالیت ناظران در سوریه ادامه دارد، اقدام اتحادیه عرب در انتقال پرونده سوریه به شورای امنیت، جای شگفتی دارد. او نسبت به دخالت نظامی در سوریه هشدار داده و گفته است که این موضوع انفجار در کل منطقه را به دنبال خواهد داشت. فشار جهانی به سوریه که مهمترین شریک سیاسی ایران در منطقه خاورمیانه محسوب می شود، همزمان با تشدید تحریم های جهانی علیه ایران شدت گرفته است.

به این ترتیب ایران و سوریه به طور همزمان تحت فشارهای بین المللی قرار گرفته اند. اتحادیه اروپا به تازگی خرید نفت ایران را تحریم کرده است. کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعلام کرده اند ضمن تعلیق قراردادهای تازه نفتی، از اوایل تابستان سال آینده خورشیدی به واردات نفت از ایران پایان خواهد داد.(بی بی سی)