صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دعوت روسیه از دولت سوریه و مخالفان برای انجام گفتگو در مسکو

دعوت روسیه از دولت سوریه و مخالفان برای انجام گفتگو در مسکو

روسیه از دولت سوریه و مخالفان برای انجام گفتگو در مسکو، پایتخت آن کشور دعوت کرده است. این در حالی است که سه شنبه ۳۱ جنوری شورای امنیت سازمان ملل درباره پیش نویس قطعنامه‌ای بحث و مذاکره می‌کند که در آن خواستار کناره گیری بشار اسد، رئیس جمهور از قدرت شده‌اند. روسیه که تاکنون مخالفت خود را با این قطعنامه اعلام کرده گفته است مقامات سوریه پیشنهاد آنها را برای انجام مذاکره پذیرفته‌اند.

این در حالی است که یکی از اعضای مخالفان دولت گفته است که در این مذاکرات شرکت نخواهند کرد.
در همین حال فرانسه اعلام کرده که آلن ژوپه، وزیر خارجه این کشور، برای متقاعد کردن اعضای شورای امنیت به رای دادن به این قطعنامه درجلسه سه شنبه شورای امنیت سخنرانی خواهد کرد.

در همین حال خبرها حاکی است که واحدهای اعزامی ارتش توانسته اند برخی نقاط حومه پایتخت را از تسلط مخالفان خارج کنند.
براساس منابع خبری در سوریه واحدهای ارتش روز دوشنبه ۳۰ جنوری موفق شدند شهرک سقبا در حومه دمشق، پایتخت را از مخالفان مسلح حکومت پاکسازی کنند و این منطقه را به کنترل خود درآورند.

سقبا در حاشیه شرقی دمشق واقع است و روز یکشنبه گزارش شد که صدها تن از نفرات ارتش سوریه با پشتیبانی واحدهای زرهی برای بازپس گرفتن این شهر از مخالفان مسلح وارد این شهرک شده اند.
به گفته فعالان سیاسی سوری، واحدهای زرهی ارتش بخش هایی از این شهرک را زیر آتش سنگین گرفته اند و در جریان گلوله باران مناطق شهری، دهها نفر کشته شده‌اند.

شهرک سقبا از نزدیک ترین نقاط به پایتخت بود که نفرات ارتش آزاد سوریه بر آن مسلط شده بودند و بعید به نظر می‌رسید که حکومت سوریه چنین تهدیدی را در نزدیکی پایتخت تحمل کند.

شاهدان عینی در سقبا گفته اند که در اثر حملات ارتش به نقاط مختلف این شهرک، شماری از ساختمان ها آتش گرفته است و صدای انفجار همچنان به گوش می رسد.

به گفته آنان، به نظر می رسد که نفرات ارتش آزاد سوریه، که به اسلحه سبک مسلح هستند، در برابر حملات سنگین نیروهای ارتشی مقاومت چندانی از خود نشان نداده و پراکنده شده‌اند. (بی بی سی)