صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حمله ارتش سوریه برای کنترول حومه دمشق

حمله ارتش سوریه برای کنترول حومه دمشق

نیروهای دولتی سوریه برای کنترل مجدد حومه دمشق روز یکشنبه ۲۹ جنوری حمله تازه ای را در این مناطق آغاز کردند. گفته شده پایگاههای نیروهای مخالف هم اکنون در این مناطق واقع است.

شاهدان عینی می گویند که صدای انفجارهای مکرر و تیراندازی های سنگین در این مناطق شنیده اند. بعضی از فعالان مخالف دولت گفته اند که بیش از دوهزار نیروی دولتی و شماری تانک در این عملیات حضور دارند. به گفته مخالفان، نیروهای دولتی مناطق حومه دمشق را به محاصره خود درآورده و ارتباط این نواحی را با سایر مناطق قطع کرده اند.

این عملیات در حالی صورت گرفته که اتحادیه عرب روز شنبه ۲۸ جنوری ماموریت ناظرانش را در سوریه به حال تعلیق درآورد.

به گفته فعالان مخالف دولت، در جریان این عملیات نیروهای سوری، دهها نفر کشته شدند. مخالفان دولت از این عملیات به عنوان شدید ترین درگیری در اطراف دمشق، طی ده ماه گذشته یاد کردند.

رمی عبدالرحمان، مسئول نهاد ناظر حقوق بشر سوریه در لندن، درباره این عملیات نیروهای دولت سوریه گفته است: این شدیدترین درگیری است که از زمان شروع اعتراضات در اطراف دمشق رخ می دهد. آقای عبدالرحمان همچنین افزوده: اکنون دولت سوریه در تلاش است تا از طریق نظامی به این اعتراضات پایان دهد، که در این صورت باید این مسئله به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع داده شود.

تائید گزارش های مخابره شده درباره درگیری ها و تلفات در سوریه به دلیل محدودیت های اعمال شده از سوی دولت این کشور بر رسانه ها و همچنین به تعلیق افتادن ماموریت ناظران در سوریه دشوار است.

روز شنبه نبیل العربی دبیر کل اتحادیه عرب در بیانیه ای گفت: با توجه به وخامت اوضاع سوریه و ادامه خشونت ها تصمیم گرفته شده که کار ماموران اتحادیه عرب در سوریه فورا متوقف شود.

به نظر می رسد که توجه دیپلماتیک در مورد بحران سوریه اکنون به سوی شورای امنیت سازمان ملل معطوف می شود. این شورا ممکن است ظرف چند روز آینده پیش نویس قطعنامه ای را درباره سوریه به رای بگذارد - هر چند روسیه هنوز با آن مخالف است.

این شورا سه شنبه این هفته برای بحث درباره سندی که کشورهای عرب، بریتانیا، فرانسه و آلمان تهیه کرده اند تشکیل جلسه داد. (بی بی سی)